Domácí králíci zaujímají ve spánku roztodivné polohy. Někteří ale mohou pořádně vyděsit svého majitele – před odchodem do říše snů se totiž nenamáhají zavřít oči.
Králíci dokážou odpočívat na břiše s nohama „zahozenýma“ za sebe, částečně na zádech i na boku. Leckdy sebou králíci z ničeho nic plácnou o zem tak rychle, jako by dostali infarkt. Že je vše v pořádku poznáte snadno – dýchají a dají se vzbudit. Pokud zjistíme, že si právě náš králík v podivných pozicích či způsobech usínání libuje, časem nás přehnaná opatrnost přejde a necháme jej nerušeně dřímat.
Některé králíky můžeme zastihnout ve spací pozici, ale s otevřenýma očima. Tento stav někdy chovatelé nazývají „transem“. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek divokých instinktů – například zajíci prokazatelně dokážou „spát“ s otevřenýma očima. Přesnější by ale bylo říci, že cíleně předstírají mrtvého. Pokud jsou překvapeni nepřítelem, může jim nenadálý útěk z „mrtvolné“ pozice zachránit život. Otevřené nehybné oči umožňují zvířeti v takové chvíli správně zhodnotit situaci. Králíci i zajíci mají oproti člověku méně citlivý povrch oční bulvy (například vůči prachu), proto také méně často mrkají. Oko si rovněž mohou chránit třetím víčkem, mžurkou. Spánek s otevřenýma očima jim tedy nikterak neškodí.
Dva zdatné králičí usínače můžete spatřit v následujícím videu.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…