Spí králík s otevřenýma očima?

Domácí králíci zaujímají ve spánku roztodivné polohy. Někteří ale mohou pořádně vyděsit svého majitele – před odchodem do říše snů se totiž nenamáhají zavřít oči.

králíček

Je možné, že je králík schopen usnout s otevřenýma očima?

Nebuďte mě, prosím

Králíci dokážou odpočívat na břiše s nohama „zahozenýma“ za sebe, částečně na zádech i na boku. Leckdy sebou králíci z ničeho nic plácnou o zem tak rychle, jako by dostali infarkt. Že je vše v pořádku poznáte snadno – dýchají a dají se vzbudit. Pokud zjistíme, že si právě náš králík v podivných pozicích či způsobech usínání libuje, časem nás přehnaná opatrnost přejde a necháme jej nerušeně dřímat.

Některé králíky můžeme zastihnout ve spací pozici, ale s otevřenýma očima. Tento stav někdy chovatelé nazývají „transem“. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek divokých instinktů – například zajíci prokazatelně dokážou „spát“ s otevřenýma očima. Přesnější by ale bylo říci, že cíleně předstírají mrtvého. Pokud jsou překvapeni nepřítelem, může jim nenadálý útěk z „mrtvolné“ pozice zachránit život. Otevřené nehybné oči umožňují zvířeti v takové chvíli správně zhodnotit situaci. Králíci i zajíci mají oproti člověku méně citlivý povrch oční bulvy (například vůči prachu), proto také méně často mrkají. Oko si rovněž mohou chránit třetím víčkem, mžurkou. Spánek s otevřenýma očima jim tedy nikterak neškodí.

Dva zdatné králičí usínače můžete spatřit v následujícím videu.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 17 667-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..