Nenáročným domácím mazlíčkem může být hlodavec

Vracíte se po dlouhém dni v práci domů a rádi byste tam našli nějaké to zvířecí rozptýlení? Psa či kotě si dovolit nemůžete, neboť byste mu nemohli věnovat dostatečnou péči, a neonky plavající v akváriu jsou vám naopak málo? Existuje i střední cesta – ideálním společníkem by pro vás mohl být hlodavec.

morče

Morče patří mezi hlodavce, které v domácích teráriích najdeme nejčastěji.

Možná si někteří z nás vzpomenou na dětství, kdy téměř každou druhou rodinu obýval křeček. Stačilo vzít staré akvárium, hodit do něj piliny a v nejbližším zverimexu vybrat toho nejhezčího „džungaráka“. Doba se však nezadržitelně žene dopředu a dnes už máme mnohem více možností. Pokud jste tak tenkrát v chovu tohoto domácího mazlíčka zrovna nevynikali, nezoufejte.

Mezi hlodavci dnes najdeme spoustu zvířat, která lidé běžně chovají doma. Podívejme se však v dnešním článku na ta nejběžnější. První volbou každého zaneprázdněného „páníčka“ bývá křeček. V těsném závěsu ho následuje morče. Pokud se rozhodnete jít na svém chovatelském žebříčku o chlup výše, pořídit si můžete také zakrslého králíka.

Bez čeho se neobejdete

Všechna výše zmíněná zvířata mají jedno společné – základem k jejich spokojenému životu je kvalitní klec, kde budou moci složit hlavu i trávit čas, když zrovna nebudete poblíž. Klece pro hlodavce však dnes nebývají finanční ani prostorovou překážkou. Klece pro morčata a klece pro křečky se obvykle výrazně neliší, ačkoliv morče bude pro svůj život vyžadovat prostor zpravidla o něco větší. Záleží také na tom, kolik jedinců chováte.

křeček

Výběr klece a jejího vybavení nepodceňujte – křeček či jiný hlodavec v ní bude trávit většinu času.

Klece pro králíky nejsou jedinou možností, kde by měla tato zvířata trávit čas. Rádi mají i větší prostor, a pokud zrovna nechcete, aby vám pobíhala po bytě, je vhodné jim postavit výběh. V létě jim můžete uzpůsobit ohrádku třeba na zahradě. Nezapomínejte taktéž na vnitřní příslušenství, jako jsou misky, napáječky nebo domečky.

Kromě klece a příslušného vybavení vás bude rozhodně zajímat, co bude zvíře jíst. Krmiva pro hlodavce dnes můžete vybírat z široké nabídky. Existují taktéž různé pochoutky, kterými zvířeti uděláte radost, stejně jako vitamíny či doplňky stravy, které mohou mít pozitivní vliv na jeho zdraví. Nikdy však hlodavci nepodávejte produkty určená pro jiná zvířata, a to především podpůrné prostředky. Ačkoliv pes od sousedů baští kloubní výživu Alavis 5 a běhá jako za mlada, rozhodně to neznamená, že bychom stejné vitamíny měli dát i našemu zlenivělému králíčkovi.

Ke spokojenému životu taktéž přispívají vhodná steliva. Nezapomínejte, že na měkké podestýlce bude váš mazlíček trávit většinu dne. Starost si v tomto případě nemusejí dělat ani alergici, kterým nedělají dobře vzdušné látky či prach obsažené v některých stelivech. Bez problémů dnes seženete i speciálně upravené podestýlky – k morčeti či zakrslému králíkovi je vhodné například stelivo Asan Pet Silver 42l či Asan Pet Aloe 45l.

zakrslý králík

Velice podstatná je taktéž péče a láska, kterou zvířeti věnujeme.

Je na každém z nás, aby zhodnotil své možnosti a rozhodl se, které zvířátko pro něj bude tím nejvhodnějším. Toužíte po pejskovi či kočce, ale nejste si jisti, zda byste se jim mohli věnovat naplno? Nepořizujte si je. I méně náročná zvířata vám mohou udělat radost. Nikdy však nezapomínejte, že ani skvělé vybavení není všechno. Každé zvíře potřebuje vaši pozornost a ačkoliv s ním nemusíte zrovna každý den na procházku, vaši lásku a péči by mělo rozhodně dostávat.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..