Jak činčily správně koupat?

Činčily si u lidí získaly oblibu zejména svým hebkým kožíškem, díky kterému vypadají jako roztomilé plyšové hračky. Aby byla činčilí srst krásná, lesklá a nadýchaná, potřebuje pravidelnou péči. Jednou z nejdůležitějších věcí jsou pravidelné koupele, u kterých je ale třeba dobře vědět jak na to, abychom zvířátku neublížili.

Aby byl činčilí koužíšek krásný, je třeba o něj dobře pečovat. Zdroj: wanderingnome, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Pokud si činčila nemůže dopřát pravidelnou lázeň, její srst pak bývá zplihlá a mastná. Ve volné přírodě jihoamerických And tito hlodavci o srst pečují tak, že se převalují v jemném sopečném prachu či písku. V domácích podmínkách potřebují zajistit obdobnou aktivitu. Pro krásný kožíšek potřebují činčily zajistit pravidelnou koupel ve speciálním jemném písku.

Jaký písek zvolit?

Činčily je vhodné chovat v kleci s kvalitní podestýlkou. Tu mohou tvořit například hobliny nebo kukuřičná či dřevěná granulovaná podestýlka. Pro zdravou srst je třeba stelivo každý týden měnit. Kromě toho by měl majitel dvakrát až čtyřikrát týdně zajistit svému mazlíčkovi písečnou koupel. Činčila se nesmí nikdy koupat ve vodě! Kromě toho, že voda její kožíšek ničí, by se mohla nachladit a zemřít.

Činčile však nestačí zajistit klasický říční hrubozrnný písek. Nejvhodnější je jemný prachový, který má nejlepší schopnost zbavit kožich mastnoty. Jemné mikročástečky se dobře dostanou do kožichu, oddělí každý chlup a díky tomu bude srst nadýchaná. Nevýhodou je, že při intenzivní koupeli, kdy se činčila divoce převaluje, lítá písek po celém interiéru. Jemné částečky se velice špatně odstraňují, a to zejména z koberců. Někdy může dokonce i poškodit citlivější elektroniku.

V jaké nádobě koupat?

Aby majitelé zajistili bezpečí svého mazlíčka a zároveň uchránili prostředí, ve kterém žijí, je třeba zvolit pro činčilu vhodnou „koupelnu“. Mnohým chovatelům se osvědčila různá akvária (například ta ve tvaru koule), ale třeba i nerezové nádoby. Z materiálů lze použít i hliněné, ale například plastové pro takovéto hlodavce nejsou vhodné. Činčily totiž mají tendenci všechno okusovat a umělou hmotu by mohly snadno pozřít. To by jim mohlo způsobit trávicí potíže. Levnější a bezpečnou variantou činčilí koupelny se může stát i velká skleněná láhev položená na bok. 

Činčila patří mezi hlodavce a pochází z And v Jižní Americe. Má hustou srst, drobné packy, velké uši a její ocásek připomíná ten veverčí. Dříve byly chovány zejména na kožešinových farmách. Dnes patří mezi poměrně běžné domácí mazlíčky, na chov ale bývají náročnější.

Stejně jako podestýlka se musí i písek čas od času vyměnit. V písku se mohou usazovat nečistoty i mikroorganismy a navíc zvířátka mají tendenci do písku vykonávat svou potřebu. Jednou za týden lze písek přesít od hrubých nečistot a po nějakém čase kompletně celý obsah vyměnit a nádobu vyčistit. Vhodnou dobu majitelé jistě sami poznají, činčily se totiž ve znečištěném písku samy odmítnou vykoupat. 

Všeho moc škodí

Ačkoliv je písečná koupel pro činčily důležitá, je třeba mít na paměti, že všeho moc škodí. Majitel by měl své zvířátko sledovat a pokud by měla činčila tendenci koupat se příliš často, omezit jí přístup k písku. Nadměrné koupání se může u činčily projevit vysušenou kůží na nohách a uších. I proto je vhodnější nenechávat písečnou lázeň v kleci permanentně. Postačí dvakrát až čtyřikrát týdně po dobu tří až pěti minut. Vždy ale záleží na individuálních potřebách zvířete, které by měl mít jeho majitel vysledované. Pokud by se srst činčile mastila více, je možné dobu prodloužit.

Malý tip pro chovatele činčil: činčilí koupel může být akční a zajímavá podívaná. Činčily si většinou svou písečnou lázeň umí dobře vychutnat a předvádí u ní vtipné pohybové kreace. Koupání se tak může stát odměnou nejen pro samotné zvířátko, ale i pro celou rodinu. 

Zdroje: Chov činčil, Wikipedie činčila, Činčila e-stránky, Oxbow blog, Kralici.cz,

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..