Proč bojovnicím pestrým nestačí miniaturní akvárium?

Malá rybka, kterou zná celý svět. Dobře o ní vědí i lidé akvaristikou zcela nepolíbení. Pro svou relativní nenáročnost a oslňující krásu se stala, zvláště její vyšlechtěné formy, dnešní obdobou kdysi podobně vyhledávaných a populárních šlechtěných forem karase zlatého. Ten se ovšem pro chov v bytových podmínkách zdaleka tolik nehodí. Bojovnici pestrou (Betta splendens) neboli bettu však lidé nechápou správně. Její odolnost je velmi často zneužívaná pro výdělečné účely prodejců a zvláštní vkus milovníků bytového designu.

Šlechtitelé usilují o co nejkrásnější a nejzvláštnější vzhled bojovnic. | Zdroj: Wikimedia Commons

Bojovnice, tedy rod Betta, je skupina více než 70 druhů sladkovodních paprskoploutvých ryb, které můžete v rozličných podobách najít v teplých oblastech jihovýchodní a jižní Asie. Jsou to ryby labyrintní, což znamená, že mají pod skřelemi žábry vybavené pomocným systémem zvaným labyrint. Ten zvětšuje plochu tkáně schopné přijímat kyslík z vody a navíc umožňuje rybkám přijímat kyslík i ze vzduchu, což dělají běžně i v optimálních podmínkách. Mezi labyrintky pak patří třeba i čichavci nebo rájovci.

Kdo kdy zatoužil po akváriu, musí vyřešit řadu úskalí, jak se ovšem můžete dočíst ve čtyřdílném seriálu našeho magazínu (Několik tipů pro krásné akvárium – 1, 2, 3, 4). Mezi nejčastěji kladené otázky potenciálních zájemců o akvaristiku patří dotazy na finanční náročnost, potřebu prostoru a času. Na těchto třech oblastech také jejich snahy nejčastěji troskotají.

Menší než sklenice na okurky

V touze ušetřit na všech třech úrovních si často člověk pořídí v akvaristice nádherného dlouhoploutvého samce bojovnice pestré. K němu mu prodejce přidá maličkou nádržku o objemu menším než má průměrná zavařovací sklenice na okurky. Zpravidla s krmivem podřadné kvality, plastovou dekorací a obarvenými kamínky se slovy, že tato ryba v přírodě obývá kaluže a tudíž je adaptovaná na pobyt v malém prostoru se stojatou, špinavou vodou. Jenže ono to není tak jednoduché.

V přírodě skutečně obývají bojovnice mnohdy kaluže nebo malá jezírka či slepá ramena potoků a říček. Schovávají se ve vegetaci, přičemž samci vytváří teritoria, která si tvrdě hájí a snaží se zde oslnit potenciální matky svých potomků. Abyste mohli bojovnici doma učinit spokojeným domácím miláčkem, musíte nutně pochopit její chování a způsob života jejích divokých příbuzných.

V přírodě sice bojovnice obývají malé vodní plochy, v domácím prostředí ale potřebují jiné podmínky. | Zdroj: Wikimedia Commons

 

Šlechtěné k bojovnosti

O oplozené jikry se stará „tatínek“. Bojovnice pestrá patří do skupiny bojovnic, kde samec staví na hladině pěnové hnízdo, do kterého oplodněné jikry umístí a následně hlídá, dokud se plůdek nevykulí. Existuje ještě jedna skupina bojovnic, kde samci jikry posbírají ústy a poté je v dutině ústní přechovávají. Pokud byste však doma do jedné nádrže umístili dva samce, dost pravděpodobně by to dopadlo zle minimálně pro jednoho z nich. Ale pozor, ani samičky nejsou vždy mírumilovné. Povaha ryb se liší jedinec od jedince, navíc zde sehrálo roli šlechtění. Jak?

Bojovnice pestrá, respektive různí její kříženci a formy, je totiž již velice dlouho v Asii šlechtěna nejen „na krásu“, ale také pro bojovnost. Tak, jak to je známo například v kohoutím nebo cvrččím provedení, stejně tak betty jsou leckde chované pro zápasy. Ryby jsou šlechtěné tak, aby byly v co nejlepší fyzické formě a aby byly co nejbojovnější povahy.

Nepodobá se divokému předku

Pak samozřejmě existují chovy bojovnic, kde šlechtitelé usilují o co nejkrásnější a nejzvláštnější vzhled rybiček. Díky nim můžete ve světě potkat betty s přídomky weil tail, double tailhalfmoon, crown tail nebo plakat. Velké pěstírny těchto ryb, kde chovatelé pracují se stovkami jedinců, produkuji každou chvíli nějakou fantastickou novinku a díky jejich práci se dnešní bojovnice pestrá ve své domestikované formě už prakticky vůbec nepodobá svému divokému předku. Po celém světě se pak konají nejrůznější výstavy, kde jsou rybky podrobeny přísnému hodnocení školených rozhodčích a bodovány podle standardu tak, jak to znáte třeba z výstav psů a koček.

A právě z té druhé kategorie pocházejí rybičky, které můžete obdivovat v obchodech s akvarijními rybkami. Nejoblíbenější jsou v našich končinách asi halfmoon a crown tail s honosnými ploutvemi a dechberoucími barvami. Tyto ryby však není možné držet v podmínkách, jaké by zvládly třeba bojovnice žijící v přírodě. Bylo by to podobné, jako vypustit na louku angorského králíka. Bojovnice potřebují čistou vodu, dostatek prostoru, živé vegetace, tepla a světla.

Bojovnice bývají šlechtěné i k zápasům. | Zdroj: Wikimedia Commons

Teplá voda i vzduch

Ale ani krátkoploutvé ryby se nemohou plně projevit a prožít kvalitní, několik let dlouhý život ve dvou litrech studené a kazící se vody. V přírodě totiž ani kaluž v lese není neprodyšná a voda v ní je kontinuálně či periodicky doplňována deštěm, potokem nebo průsakem. Při tom navíc dochází k filtraci od nečistot a rostliny se starají o to, že je voda plná prospěšných látek a drobných organismů, které rybě slouží jako potrava. I tu často člověk opomíjí a velká spousta začínajících akvaristů sáhne po nejjednodušší cestě, tedy po potravě granulované či vločkové. To může být dobrou variantou, ale musí se do něj investovat.

Voda v bojovnicí obývaném lesním slepém rameni v jihovýchodní Asii je příjemně teplá, má přes 25 °C, což má ovšem i okolí vzduch. A tak je nutné rybičce vhodně filtrované a vytápěné akvárium přiklopit, aby se při nadechování u hladiny nenastydla! Na dně lesní tůně navíc leží napadaný rostlinný materiál. Křišťálově průzračná voda bez zabarvení v chovu nemusí být vždycky jediná, nejzdravější možnost.

Mandlovník mořský

Přidejte své bojovnici do nádrže pár listů mandlovníku mořského (Terminalia catappa), které vodu zlehka zabarví, ale podpoří zdraví rybičky i rostlin. Akvaristé výluhy z těchto listů používají i při péči o oslabené ryby, a to s velkými úspěchy! Spokojený sameček bojovnice se vám pak odvděčí dlouhým životem, krásným vzhledem, interakcí s vámi nejen při krmení a pokud nebude proud od filtrace příliš silný, jistě se brzy začne pokoušet postavit si krásné hnízdo z drobných vzduchových bublinek.

Mandlovník mořský je známý též pod názvem vrcholák pravý. | Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud jste pozorně četli až sem, víte již, že chov bojovnice pestré vlastně není žádná velká věda. Stačí jen dodržet její základní podmínky pro život a umožnit jí přirozené chování. Pokud jste rodičem a vaše dítě touží po akváriu, tak je nezbytné skutečně dítěti pomoci vytvořit malý vodní ekosystém, který bude fungovat, protože jen ten přinese malému badateli i dlouhodobou radost a poučení o životě pod hladinou a zodpovědnosti.

„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ Malý princ, Antoine de Saint-Exupéry

(Zobrazeno celkem 660-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Autor

Jsem doktorandka (KZR FAPPZ) na mateřské, která se kromě mateřství realizuje v chovatelské vášni a dalších zájmech, jako je (dnes již umírněné) sběratelství historických materiálů zoo Praha, Středoevropská asociace přátel zoologických zahrad a Klub chovatelů želv.