Zakládáme akvárium aneb návod jak to (ne)dělat (4. část)

Jaké rostliny pořídit do akvária, aby se v něm ryby cítily lépe? Na to se podíváme v posledním dílu seriálu. Přidáme rostliny a shrneme si úskalí, která (navzdory úspěšnému přesunu) přinesla koupě již zarybněného akvária.

| Zdroj: Publicdomainpictures.net

Sláva, splašeně zakoupené akvárium i s jeho dosavadními obyvateli máme kompletně přestěhováno. K mému příjemnému překvapení v horizontu dalších dní nezahynula ani jedna ryba, holá nádrž však poněkud připomíná káď s prodejem kaprů před Vánoci.

Moje děti jsou z nového akvária nadšeny, já se však s tou nudně šedivou podvodní krajinkou smířit nehodlám. | Zdroj: archiv autorky

Bez rostlin je v akváriu smutno

Těším se na přestavbu, chci zelené akvárium – pokud možno s rostlinami a bez řas. Pozor, k některým „přerývacím“ druhům rybek (např. africké cichlidy) se zeleň nehodí. Ty moje problémy dělat nebudou. Do dvou dnů objednávám na internetu základní rostliny (investice kolem 500 korun), které by mi měly pro osídlení akvária do začátku postačit.

Volím dle vlastních zkušeností – raději si připlatím za (pro mě nepochopitelně) dražší Vallisneria spiralis, kterou považuji za velmi odolný plevel s potenciálem rychlého množení, než abych kupovala neperspektivní a pod vodu nevhodné kytky, které v novém akváriu shodí listy a uhnijí. Přidávám dva Echinodory, které by do budoucna měly být dominantními rostlinami, nějakou běžnější Cryptocoryne a poměrně odolnou Rotalu, Bacopu i Hygrophilu. Poslední tři jmenované druhy totiž dokážou růst jako vzteklé. Což se do začátku vyplatí.

Zkouším experimentálně i Juncus repens, jakousi podvodní trávu, ale velké iluze si nedělám. Vystačím si s osmi trsy kytek a spoléhám na to, že jsem volila dobře a postupně se rozrostou. Začátečníkům bych však doporučila zakoupit rostlinek více. Některé klidně po dvou či třech „košících“.

Kamení není nikdy dost

Než rostlinky dorazí, přitáhnu z výletu několik čedičových kamenů, kterými nahradím keramickou jeskyňku a rozčlením zadní stěnu akvária. Zapřením placatých desek mezi písek a zadní stěnu vytvořím nový úkryt pro sumce. Pokud přidáváme do akvária horniny, je vhodné ověřit, zda nemohou měnit chemické vlastnosti vody. Křemeny, buližníky, čediče a břidlice bývají bez problémů, vápence v žádném případě nebrat. Nové kameny je vhodné vyvařit a zbavit je tak nežádoucích látek a mikrobů. Totéž je dobré provést s pískem či kořeny, pokud je nekupujeme v akvaristice.

Kameny v nádrži musejí být dobře poskládany (eventuálně slepeny do akvária vhodným silikonem), aby případný sesuv neublížil rybám či sklu. | Zdroj: Pixabay.com

Konečné úpravy

Rostliny přicestovaly bez problémů poštou (opravdu není nutné je kupovat v kamenném obchodě), zasadila jsem je na plánovaná místa. Transportní košíčky i vatu kolem kořenů vyhazuji. Rychle rostoucí a „dlouhé“ rostliny umisťuji dozadu, malé růžicovité druhy (kryptokoryny) více do popředí. Dominantní rostliny, jimiž mají být např. echinodory, se dobře vyjímají blíže ke středu.

Než rostliny dobře zakoření, obkládám je většími kameny, aby nevyplavaly. Hotovo, krása. Nyní je potřeba nechat rostlinám čas, aby mohly začít růst. Počítejme s tím, že některé rostlinky změní barvu či tvar listů (v mém případě echinodory a kryptokoryny), přičemž původní listy mohou zcela uhnít. Nevyhazujte je a ještě chvíli vydržte, zda neobrazí novými lístky. Důvodem bývá předpěstovávání koupených rostlin prodejci mimo vodu a změna světelných podmínek.

Některé do výšky rychle rostoucí druhy později „zmladíme“ ustřižením horní poloviny a použijeme ji pro dosadbu jinam. Vallisnerie nejspíš brzy začnou odnožovat a bude je třeba naopak vytrhávat. Některým rostlinám se může dařit lépe než jiným – vyplatí se ponechávat jako kostru porostu dobře adaptované druhy. Další exempláře lze dosadit později.

Takhle vypadalo naše akvárium těsně po zasazení rostlin. | Zdroj: archiv autorky

Podtrženo, sečteno

Přestěhování akvária se zdařilo lépe, než jsem čekala a obešlo se bez ztrát na životech. Rostliny se po několika výkyvech celkem uspokojivě uchytily, odumřel pouze „trávovitý“ Juncus.

V horizontu roku postupně uhynulo několik teter a slabá skalára (pravděpodobně nakažená hexamitózou, kterou jsem nestačila včas přeléčit). Neonové modré akary jsou podobně jako jejich „obyčejná“ výchozí forma důraznými obyvateli akvária. S chutí prohánějí jiné ryby a pravděpodobně by uvítaly větší nádrž. Zbývající zlatý skalár (samec) pomalu přerůstá velikost nádrže a bylo by vhodnější najít mu jiný domov. Nové ryby doplňovat neplánuji, neboť současná zarybněnost akvária je poměrně vysoká.

Rostlinky začaly růst a podvodní zahrádka nabírá na kráse. | Zdroj: archiv autorky

Čtenáři, kteří dočetli až sem, určitě pochopili, že se vyplatí zakládat akvárium pěkně od začátku než kupovat „zajíce v pytli“. Největší výhodou je nepochybně možnost pořídit si harmonickou sestavu rybiček zcela podle svého výběru – přiměřené velikosti k parametrům akvária i v rozumných počtech tak, aby jim bylo opravdu dobře.

Takto vypadá akvárium přibližně po roce a čtvrt od založení. Dobře rostoucí podvodní zeleň potěší. A uklidňuje.. | Zdroj: archiv autorky

Celý seriál:

Zakládáme akvárium aneb návod jak to (ne)dělat (1. část)

Zakládáme akvárium aneb návod jak to (ne)dělat (2. část)

Zakládáme akvárium aneb návod jak to (ne)dělat (3. část)

 

Základní druhy rybek, se kterými do začátku neuděláte chybu, najdete v našem miniatlasu:

Akvarijní rybky pro začátečníky – 1. díl

(Zobrazeno celkem 951-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..