„Králičí dostihy“ jsou hitem ve Skandinávii

Vypadá to trochu jako miniaturní dostihové dráhy. Místo koní tu však překážky překonávají chundelatí králíci. Soutěž, která se originálně jmenuje Kaninhoppning, vznikla v 70. letech minulého století ve Švédsku. Postupně se přidaly další skandinávské země, dnes má své kluby i Japonsko nebo USA. V Česku se takové závody pořádají oficiálně od roku 2012.

Nejlepší králíci jsou schopni vyskočit téměř metr vysoko. | Foto: pixabay.com

Milovníci králíků po celém světě mají svůj hopkací sport. V původně švédské soutěži Kaninhopping překonávají králíci překážky podobně jako dostihoví koně. Výzvy na trati jsou však daleko menší. Majitelé králíků vedou své mazlíčky pomocí řemínků a soutěží se o to, kdo zdolá správně co nejvíce překážek v co nejkratším čase. Pravidla se však liší podle jednotlivých zemí.

Při překonávání překážek. | Foto: Wikimedia Commons

Kaninhopping se ze Švédska postupně rozšířil také za oceán, ale i do dalších zemí Evropy, například do Německa. „Můj králík Snoopy umí skákat až šedesát centimetrů vysoko. V turnajích je dobrý, byl druhý a pak třetí,“ sdělila pro Der Spiegel Claudia Fehlenová, zakladatelka králičího klubu v německém městě Jena. V Česku organizuje tyto závody Klub Králičí hop. Poprvé byly oficiálně uvedeny v roce 2012 v Poděbradech.

Králičí rekordy

Rekordů v závodech je několik, soutěží se například o nejvyšší výskok. Ten oficiální, zapsaný v Guinnessově knize rekordů, drží králík Mimrelunds Tösen z Dánska. Během soutěže v roce 1997 skočil 99,5 centimentrů vysoko. Podle youtubového videa je však už rekord překonán švédským „sportovcem“ Snöflingansem, který dosáhl až 100 cm.

Zdroj:

(Zobrazeno celkem 710-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..