Novinky

Táborská zoo získala druh velmi vzácného skotu

Published by
ZOO Magazín

Zvířecí osazenstvo Zoo Tábor se na konci minulého týdne rozrostlo o další vzácný přírůstek, který přicestoval z pošumavských Lhenic. Od místního farmáře táborští ošetřovatelé dovezli dvě mladé krávy vzácného dlouhorohého plemene Cachena (čti „Kačena“). Jedná se o vymírající plemeno pocházející z Portugalska. Na světě dnes žije posledních několik set kusů.

Vzácné plemeno Cachena je novým druhem táborské zoo. | Kredit: © Zoo Tábor

„Jedná se o velmi starobylé plemeno s pratuřími znaky, jako je například „pekelný“ dimorfismus ve zbarvení pohlaví (býci mají černou hlavu), které u odvozenějších plemen už neexistuje. Jedná se zároveň o jedno z nejmenších plemen krav, jedinci nepřesahují výšku 110 centimetrů,“ přibližuje nový přírůstek hlavní zoolog Zoo Tábor Ondřej Kott.

Specifické mléko díky bylinkám

Dlouhé rohy jsou u „Kačeny“ k nepřehlédnutí. | Kredit: © Zoo Tábor

Plemeno Cachena bylo vyšlechtěno v ne příliš úrodné oblasti Vila Real na severu Portugalska s poměrně drsným klimatem, na které se ale tento dobytek skvěle adaptoval. Díky malému vzrůstu potřebuje méně energie a snadněji tak překoná období, kdy je nedostatek potravy. Původně toto plemeno chovali místní zemědělci pro maso, mléko i jako tažné zvíře. Dnes se využívá zejména pro produkci velmi kvalitního hovězího masa s ochrannou známkou místního původu „Carne Cachena da Peneda“. Mléka tento dobytek produkuje jen velmi málo, díky množství spasených divokých bylin má však velmi specifickou chuť i vůni. Vyrábí se z něj místní sýr „Brandas da Cachena“.

„Naše krávy pochází z jediného stáda v České republice, z chovu v pošumavských Lhenicích, které čítá necelých 60 kusů. Nyní je už můžete vidět ve farmě domácích zvířat v Zoo Tábor, známé jako naše kontaktní zoo,“ dodává Kott.

„Hlavním posláním zoologické zahrady Tábor je ochrana ohrožených druhů zvířat a ochrana přírody vůbec. Podílíme se například také na programu reintrodukce (zpětného návratu) zubra evropského do české přírody. Proto v naší zoo vítám i nové vzácné plemeno Cachena,“ říká ředitel zoo Evžen Korec. Kromě táborské zoologické zahrady chovají tohle starobylé plemeno krav už jen ve Vyškově.

Na celém světě zbývá od tohoto vzácného plemene jen několik posledních stovek jedinců. | Kredit: © Zoo Tábor

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech Zoo Tábor je zároveň jednou z nejmladších zoologických zahrad v celém Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla otevřena o měsíc později. Jen v minulém roce ji navštívilo přes 70 tisíc lidí. Již od 20. března začal v táborské zoo letní provoz a otevřeno je opět každý den od 9:00 do 18:00. Hlavním posláním zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v Zoo Tábor žije přes 250 zvířat takřka 70 živočišných druhů. Generálním partnerem je lídr developerské výstavby v ČR EKOSPOL.

Zdroj: Zoo Tábor

ZOO Magazín

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago