Táborská zoo získala druh velmi vzácného skotu

Zvířecí osazenstvo Zoo Tábor se na konci minulého týdne rozrostlo o další vzácný přírůstek, který přicestoval z pošumavských Lhenic. Od místního farmáře táborští ošetřovatelé dovezli dvě mladé krávy vzácného dlouhorohého plemene Cachena (čti „Kačena“). Jedná se o vymírající plemeno pocházející z Portugalska. Na světě dnes žije posledních několik set kusů.

cachena zoo tábor

Vzácné plemeno Cachena je novým druhem táborské zoo. | Kredit: © Zoo Tábor

„Jedná se o velmi starobylé plemeno s pratuřími znaky, jako je například „pekelný“ dimorfismus ve zbarvení pohlaví (býci mají černou hlavu), které u odvozenějších plemen už neexistuje. Jedná se zároveň o jedno z nejmenších plemen krav, jedinci nepřesahují výšku 110 centimetrů,“ přibližuje nový přírůstek hlavní zoolog Zoo Tábor Ondřej Kott.

Specifické mléko díky bylinkám

cachena zoo tábor

Dlouhé rohy jsou u „Kačeny“ k nepřehlédnutí. | Kredit: © Zoo Tábor

Plemeno Cachena bylo vyšlechtěno v ne příliš úrodné oblasti Vila Real na severu Portugalska s poměrně drsným klimatem, na které se ale tento dobytek skvěle adaptoval. Díky malému vzrůstu potřebuje méně energie a snadněji tak překoná období, kdy je nedostatek potravy. Původně toto plemeno chovali místní zemědělci pro maso, mléko i jako tažné zvíře. Dnes se využívá zejména pro produkci velmi kvalitního hovězího masa s ochrannou známkou místního původu „Carne Cachena da Peneda“. Mléka tento dobytek produkuje jen velmi málo, díky množství spasených divokých bylin má však velmi specifickou chuť i vůni. Vyrábí se z něj místní sýr „Brandas da Cachena“.

„Naše krávy pochází z jediného stáda v České republice, z chovu v pošumavských Lhenicích, které čítá necelých 60 kusů. Nyní je už můžete vidět ve farmě domácích zvířat v Zoo Tábor, známé jako naše kontaktní zoo,“ dodává Kott.

„Hlavním posláním zoologické zahrady Tábor je ochrana ohrožených druhů zvířat a ochrana přírody vůbec. Podílíme se například také na programu reintrodukce (zpětného návratu) zubra evropského do české přírody. Proto v naší zoo vítám i nové vzácné plemeno Cachena,“ říká ředitel zoo Evžen Korec. Kromě táborské zoologické zahrady chovají tohle starobylé plemeno krav už jen ve Vyškově.

cachena zoo tábor

Na celém světě zbývá od tohoto vzácného plemene jen několik posledních stovek jedinců. | Kredit: © Zoo Tábor

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech Zoo Tábor je zároveň jednou z nejmladších zoologických zahrad v celém Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla otevřena o měsíc později. Jen v minulém roce ji navštívilo přes 70 tisíc lidí. Již od 20. března začal v táborské zoo letní provoz a otevřeno je opět každý den od 9:00 do 18:00. Hlavním posláním zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v Zoo Tábor žije přes 250 zvířat takřka 70 živočišných druhů. Generálním partnerem je lídr developerské výstavby v ČR EKOSPOL.

Zdroj: Zoo Tábor

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..