Víte, kteří plazi jsou na Zemi nejvíce ohrožení? Žebříček 100 těchto druhů, kteří jsou v největším nebezpečí, sestavila Londýnská zoologická společností (ZSL). Na první dvě příčky zařadila želvy. Tou vůbec nejohroženější je tereka madagaskarská, v angličtině „madagaskarská velkohlavá želva“. Je jediná ve svém rodu a na Zemi žije už 80 milionů let. I přes kritické ohrožení je stále vyhledávanou pochotkou a z Madagaskaru ji obyvatelé vyvážejí do Asie. Tamní radiční medicína totiž považuje tuto želvu za léčivou.
Želva s nápadně velkou hlavou, jejíž domovinou je Madagaskar, žije na zeměkouli už 80 milionů let. Jen pro srovnání – lidská vývojová větev je „dlouhá“ zhruba 7–10 milionů let. Tereka madagaskarská dorůstá asi 50 cm, typický je pro ni tmavě hnědý krunýř. Mladé želvy na něm mají černou kresbu, ta ale s věkem mizí. Tereky žijí ve sladké vodě, vyhledávají pomalu proudící řeky nebo rozlehlá jezera.
Kresba na krunýři je dobře vidět v následujícím videu:
Potravou těchto želv jsou malí bezobratlí živočichové, rostliny nebo měkkýši. Samice kladou okolo 13 vajec pravděpodobně jednou za dva roky. Vzhledem ani chováním tedy zásadně výjimečné nejsou. Drží si ale jedno smutné prvenství: tereka madagarská je podle Londýnské zoologické společností (ZSL) neojohroženějším plazem na planetě.
Tereky se často zachytí v rybářských sítích. Pašeráci je také nezákonně prodávají do Asie, kde jsou tyto želvy považovány za léčivé. K úbytku populace přispívá navíc vytváření zemědělské půdy, což ničí jejich přirozené prostředí. Většina terek se bohužel vyskytuje mimo chráněná území, takže jejich počty stále klesají.
Zdroj: Edge of Exitence, Wikipedia
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…