Tuleň rozpoznával různé a stejné intervaly
V rámci experimentu vědci promítali jedenáctiletému tulenímu samci Lucovi bílý kruh na černé obrazovce po časový interval trvající minimálně tři sekundy a maximálně půl minuty. Po krátké pauze výzkumníci promítli kruh znovu. Lucu postupně naučili, aby zmáčkl jedno tlačítko, pokud považoval druhé promítání za delší než první, nebo jiné tlačítko, pokud si myslel, že obě promítání trvala stejně dlouho. Když určil délku intervalů správně, dostal za odměnu sledě.
Tímto způsobem Hanková a její tým zjistili, že Luca dokáže určit rozdíly v časování intervalů s přesností na 420 ms – uměl tedy například rozpoznat promítání dlouhé tři sekundy od intervalu o půl sekundy delšího. S prodlužováním intervalů se ale tulení odhady stávaly méně přesnými.
Pozoruhodná byla také rychlost, s jakou se Luca tohoto úkolu zhostil. Ačkoli podobné experimenty vyžadují obvykle časté cvičení, zkoumaný tuleň úlohu dokázal splnit už po dvou trénincích. „Tento fakt silně nasvědčuje tomu, že jde o velmi silný a dobře vyladěný smysl,“ poznamenává Peter Cook, psycholog studující ploutvonožce.
Zdroje:
- The Remarkable Timing of Seals
- Tamara Heinrich, Guido Dehnhardt, Frederike D. Hanke. Harbour seals (Phoca vitulina) are able to time precisely, Animal Cognition, 2016.