Tuleni přesně vnímají čas

Že jako časomíra může posloužit třeba takový kohout, není žádnou novinkou. Nyní ale výzkum prokázal, že byste si mohli řídit hodinky podle mnohem exotičtějších zvířat – tuleňů obecných. Tito ploutvonožci jsou totiž zřejmě schopni rozpoznat i velmi drobné rozdíly v časových intervalech.

tuleň obecný

Do tuleňů bychom jejich schopnosti časování na první pohled neřekli. | Kredit: Reading Tom, CC BY 2.0

Přesné vnímání času se v minulosti prokázalo například u čmeláků, holubů, koček a dalších živočichů; výzkum německé bioložky Frederike Diany Hankové z Univerzity Rostock poprvé potvrdil tuto schopnost i u tuleňů. „Tuto dovednost si tuleni mohli vypěstovat, aby dokázali dělat rychlá rozhodnutí při lovu ryb nebo aby rozpoznali vokalizace jiných tuleňů,“ uvádí Hanková.

Tuleň rozpoznával různé a stejné intervaly

V rámci experimentu vědci promítali jedenáctiletému tulenímu samci Lucovi bílý kruh na černé obrazovce po časový interval trvající minimálně tři sekundy a maximálně půl minuty. Po krátké pauze výzkumníci promítli kruh znovu. Lucu postupně naučili, aby zmáčkl jedno tlačítko, pokud považoval druhé promítání za delší než první, nebo jiné tlačítko, pokud si myslel, že obě promítání trvala stejně dlouho. Když určil délku intervalů správně, dostal za odměnu sledě.

Tímto způsobem Hanková a její tým zjistili, že Luca dokáže určit rozdíly v časování intervalů s přesností na 420 ms – uměl tedy například rozpoznat promítání dlouhé tři sekundy od intervalu o půl sekundy delšího. S prodlužováním intervalů se ale tulení odhady stávaly méně přesnými.

tuleň obecný

Schopnost rozpoznávat intervaly se tuleňům hodí při lovu ryb. | Kredit: cursedthing, CC BY-ND 2.0

Pozoruhodná byla také rychlost, s jakou se Luca tohoto úkolu zhostil. Ačkoli podobné experimenty vyžadují obvykle časté cvičení, zkoumaný tuleň úlohu dokázal splnit už po dvou trénincích. „Tento fakt silně nasvědčuje tomu, že jde o velmi silný a dobře vyladěný smysl,“ poznamenává Peter Cook, psycholog studující ploutvonožce.

Zdroje:

  • The Remarkable Timing of Seals
  • Tamara Heinrich, Guido Dehnhardt, Frederike D. Hanke. Harbour seals (Phoca vitulina) are able to time precisely, Animal Cognition, 2016.
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..