Novinky

Týraná medvědice ze „žlučové farmy“ si dnes užívá

Published by
Robert Kostner

Krásná medvědice jménem Caesar si dnes užívá koupání ve výběhu záchranného centra organizace Animals Asia v Chengdu. Její předchozí život ale nebyl zdaleka tak idylický – až do roku 2004 přežívala na medvědí farmě zavřená v kleci a v železné vestě kvůli medvědí žluči, která je velmi ceněná v tradiční čínské medicíně.

Ceasar po vysvobození ještě s „mučící vestou“ na sobě | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Samici medvěda hnědého zavedli na medvědí farmě do žlučníku latexový katetr a poté jí kolem trupu upevnili železnou vestu, do které její žluč nepřetržitě odkapávala. To proto, aby si Caesar nemohla otevřenou ránu lízat a katetr vytáhnout.

Caesar s katerem po sundání železné vesty | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

V této „mučící vestě“ kryjící otevřenou ránu a v kleci, do které se sotva vešla, strávila medvědice mnoho let, stejně jako dalších cca 10 000 medvědů (převážně medvědů ušatých a medvědů malajských) v Číně a jihovýchodní Asii.

Dvanáct let po záchraně

Krásná a snad už i spokojená Caesar ve výběhu v Chengdu | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Po dvanácti letech od záchrany je Caesar nádherná medvědice vážící téměř 300 kg s hustou lesklou srstí, která se ráda vyhřívá na sluníčku a koupe se. Veterinář organizace Animals Asia Nic Field k tomu říká: „Když ze sebe setřásá vodu, je to vždy nádherný okamžik. Jsme moc rádi, že jsme jí mohli zařídit lepší život a spolu s ní si užívat každý den.“

Koupání za každého počasí… | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Medvědí žluč a medvědí farmy

Produkce medvědí žluči se odhaduje na 7000 kg ročně a obchod s ní dosahuje částek kolem 2 miliard dolarů. V tradiční medicíně je považována za lék používaný na vše možné: od léčby hemoroidů přes detoxikaci organismu a vylepšování zraku až po lék proti alkoholismu. Žádné zdravotní účinky však moderní medicína nepotvrdila a proti používání produktů z medvědí žluči se staví i mnoho čínských lékařů.

Osud medvědů chovaných na farmách je neuvěřitelně smutný. Jsou zavřeni v těsných klecích, kde se nemohou ani otočit. Žluč je jim odbírána často při plném vědomí bez jakékoli lékařské péče. Na druhou stranu medvědi dostávají mnoho antibiotik a dalších léků, aby vůbec přežili. Mnoho z nich trpí těžkými infekcemi a nádory, o klec si zraňují tlamu i končetiny, neuvěřitelně trpí samozřejmě i psychicky.

Zdroj: Animals Asia

Robert Kostner

Šéfredaktor

View Comments

  • Buďme naštvaní na současnou vládu těch zemí, kde se to děje, pomáhejme organizacím, které se snaží medvědy osvobodit (např. http://www.animalsasia.org). Dělejme cokoliv proti těm hajzlům, kteří pouze z důvodu maximalizace zisku toto zvířatům provádějí. Ale prosím, uvědomme si také, že tradiční čínská medicína nikdy neměla s něčím podobným nic společného. Z principu je jemná a mnohem méně invazivní, než některé metody západní medicíny. A to i směrem k lidem i ke zvířatům. Kolik zvířat trpělo zcela zbytečně kvůli testování západních přípravků na ... zvláčnění kůže.
    To celé kolem medvědí žluči je komerční boom kolem látky UDCA (https://en.wikipedia.org/wiki/Ursodeoxycholic_acid), kterou lze získat i synteticky. ALE: Je levnější ji získávat od medvědů tímto hrozným způsobem a marketing zařídil zbytek. V každé trafice na východě se dá koupit "zázračná mast" a stovky dalších produktů obsahující UDCA z medvědů. I v ČR!
    Tento business je důvodem utrpení medvědů a možná to, co někteří provozují jako tzv. čínskou medicínu. S TCM to ale nemá nic společného, kromě toho, že kdysi dávno, když Tibeťané ulovili v lesích, kde jich bylo plno, medvěda, kromě masa mu vzali i ... žluč. A pár kapek někoho opravdu zachránilo. Dnes jde o něco zcela jiného - jen obchod s lidskou blbostí a zvířecím utrpením.

  • Nesnáším co celá Čína dokáže a jak může týrat zvířeta. Kdo to kdy viděl,aby se vidělávaly peníze na zvířatech.

    • A co velkochovy? mléčný a masný průmysl, tam se snad na zvířatech nevydělává? Lidi umí být velice krutí, nechci si ani představit co za lidi tam musí pracovat...

  • Chudinka Caesar - krásné meno, ale konečne sa má dobre . Keby sa dali zachrániť všetky medvede , ktoré sú kvoli čínskej medicíne zneužívané.

  • Zase ta svinská čínská medicína. To jsou rohy nosorožců, které ohrožují celé populace těchto nádherných zvířat a nyní žluč z medvědů, kteří jsou týráni až utýráni k smrti. Co takhle udělat pořádnou invazi do míst, kde se něco podobného děje a skoncovat s tím jednou provždy. Ne jen ukazovat záběry z tržišť v Asii, kde prodávají ještě živé psy takřka stažené z kůže. To chce okamžitě zakročit a těm, kdo takto ubližují zvířatům pořádně zatopit. Jen si vzpomeňme, jak rychlý konec 2. světové války byl po svržení dvou atomových pum. S neřády se nesmíme moc crcat. Zakročit pořádně a jednou provždy.PETRA

  • C'est horrible de faire subir de telles souffrances à des êtres vivants ! Je n'ai qu'un souhait que ces monstres débiles et cupides connaissent un jour la même souffrance que ces malheureux ours et que, toutes ces "fermes de bile" soient interdites !

  • V souvislosti s článkem o odebírání žluči medvědům mne napadlo, proč nejsou spíše využíváni jako dárci žluče, právě oni asiaté. V tomto případě by nebyla nutná tak nákladná opatření na fixaci Další výhodou je, že těchto lidských donorů je v Asii velký počet a stejně k ničemu užitečnému nejsou

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago