Týraná medvědice ze „žlučové farmy“ si dnes užívá

Krásná medvědice jménem Caesar si dnes užívá koupání ve výběhu záchranného centra organizace Animals Asia v Chengdu. Její předchozí život ale nebyl zdaleka tak idylický – až do roku 2004 přežívala na medvědí farmě zavřená v kleci a v železné vestě kvůli medvědí žluči, která je velmi ceněná v tradiční čínské medicíně.

medvědice Caesar s mučící vesou

Ceasar po vysvobození ještě s „mučící vestou“ na sobě | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Samici medvěda hnědého zavedli na medvědí farmě do žlučníku latexový katetr a poté jí kolem trupu upevnili železnou vestu, do které její žluč nepřetržitě odkapávala. To proto, aby si Caesar nemohla otevřenou ránu lízat a katetr vytáhnout.

medvědice Caesar

Caesar s katerem po sundání železné vesty | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

V této „mučící vestě“ kryjící otevřenou ránu a v kleci, do které se sotva vešla, strávila medvědice mnoho let, stejně jako dalších cca 10 000 medvědů (převážně medvědů ušatých a medvědů malajských) v Číně a jihovýchodní Asii.

Dvanáct let po záchraně

medvědice Caesar

Krásná a snad už i spokojená Caesar ve výběhu v Chengdu | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Po dvanácti letech od záchrany je Caesar nádherná medvědice vážící téměř 300 kg s hustou lesklou srstí, která se ráda vyhřívá na sluníčku a koupe se. Veterinář organizace Animals Asia Nic Field k tomu říká: „Když ze sebe setřásá vodu, je to vždy nádherný okamžik. Jsme moc rádi, že jsme jí mohli zařídit lepší život a spolu s ní si užívat každý den.“

medvědice Caesar se koupe

Koupání za každého počasí… | Kredit: Animals Asia, Flickr – CC BY-NC

Medvědí žluč a medvědí farmy

Produkce medvědí žluči se odhaduje na 7000 kg ročně a obchod s ní dosahuje částek kolem 2 miliard dolarů. V tradiční medicíně je považována za lék používaný na vše možné: od léčby hemoroidů přes detoxikaci organismu a vylepšování zraku až po lék proti alkoholismu. Žádné zdravotní účinky však moderní medicína nepotvrdila a proti používání produktů z medvědí žluči se staví i mnoho čínských lékařů.

Osud medvědů chovaných na farmách je neuvěřitelně smutný. Jsou zavřeni v těsných klecích, kde se nemohou ani otočit. Žluč je jim odbírána často při plném vědomí bez jakékoli lékařské péče. Na druhou stranu medvědi dostávají mnoho antibiotik a dalších léků, aby vůbec přežili. Mnoho z nich trpí těžkými infekcemi a nádory, o klec si zraňují tlamu i končetiny, neuvěřitelně trpí samozřejmě i psychicky.

Zdroj: Animals Asia

(Zobrazeno celkem 7 307-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Autor

Šéfredaktor