Novinky v zoo: Chápani, outloni, medvídě a mikrochameleon

Zoo Děčín se raduje z nové chovné skupiny chápanů. Na Jávě byla zabavena zásilka kriticky ohrožených outloňů jávských a v Tierparku Berlin probíhá odchov mláděte ledního medvěda. A zoopark Zájezd má malinkatého chameleona.

chápani ze zoo praha

Chápani středoamerčtí mexičtí v Děčíně pocházejí ze Zoo Praha.
Kredit: Petr Hamerník, Wikimedia Commons – CC BY-SA

Chápani v Zoo Děčín

chápan středoamerický mexický zoo děčín

Chápan středoamerický mexický v Zoo Děčín. Kredit: ZOO Děčín, Facebook

děčínské zoo se zabydluje nová chovná skupina chápanů středoamerických mexických. Zvířata byla importována ze Zoo Praha, jde o dvě samice a jednoho samce. Samec je nejmladším členem skupiny, jmenuje se Tirion a je mu pět let, následuje sedmiletá Tamara a poslední je šestnáctiletá Melody, která pochází z odchytu z volné přírody. Zoo Děčín se tak stala druhou zoo v Evropě, která tyto vzácné primáty chová. Na příjezd chápanů se v Děčíně připravovali již od loňského léta, byla pro ně připravena zcela nová expozice, v podobě síťového šapito, které nahradilo staré mřížové klece. Do venkovní expozice se skupina podívá až povolí největší mrazy.

Záchrana outloňů na Jávě

Na ostrově Jáva zabavili pracovníci organizace International Animal Rescue zásilku kriticky ohrožených outloňů jávských, která byla adresována do čínského velkoměsta Šanghaj. Jednalo se o 79 zvířat, což dokazuje, jak velký problém představuje ilegální obchod s outloni v Indonésii pro divoké populace těchto primátů. Outloni byli vystresovaní, dehydrovaní a i přes snahu ošetřovatelů tři bohužel nepřežili. Při zabavení zvířat došlo k zatčení dvou pytláků, kteří jsou nyní ve vězení a čekají na soud.

O této zprávě informovala Zoo Ostrava, která je hlavním partnerem organizace The Kukang Rescue Program. Tento program se snaží kromě záchrany zabavených outloňů také upozorňovat na problematiku nelegálního nabízení těchto ohrožených primátů turistům zejména k focení. Lidé by si měli v těchto případech uvědomit, že zábava je to jen pro ně, ale pro nabízená zvířata, která jsou s velkou pravděpodobností nelegálně odchycena v přírodě, je to velmi stresující (outloňům jsou také trhány zuby, aby nekousali). Turisté si neuvědomují, že tímto konáním přispívají k vyhubení celého druhu.

Malinkatý chameleon v Zooparku Zájezd

Zoopark Zájezd aktuálně odchovává jednoho z nejmenších chameleonů na světě. Jedná se o brokesii Thielovu (Brookesia thieli). Tento druh chameleona žije na Madagaskaru a v dospělosti dorůstá kolem 5 cm. Chovatelsky je poměrně náročný a v zajetí se jejich odchov příliš nedaří, proto jsou chovatelé mláděte nadšení. Malá brokesie zatím prosperuje a statečně loví octomilky a malé cvrčky.

chameleon brookesia thieli zoopark zájezd

Mládě brookesie v zooparku Zájezd | Kredit: © Zoopark Zájezd

Lední medvídě v Tierpak Berlin

Tierparku Berlín se 1. 12. 2018 narodilo lední medvídě. Jeho matkou je devítiletá medvědice Tonja, která měla již v minulosti dvě medvíďata, avšak ani jedno se nepodařilo odchovat. V roce 2017 uhynul ve věku čtyř měsíců sameček Fritz a o rok později druhé mládě, které nemělo ani měsíc. Aby Tonja měla pro odchov mláděte dostatek klidu, byl otec přírůstku samec Wolodja přemístěn do druhé berlínské zoo (Zoo Berlín). I přes tyto kroky, není odchov vůbec jistý. Medvídě je v současnosti se svojí matkou ve vnitřní ubikaci, do venkovního výběhu se společně podívá až na jaře.

Zdroj: Zoo Děčín, Zoo Ostrava, Tierpark Berlin, Zoopark Zájezd

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..