Vražda medvěda na Vsetínsku není nutná, píše ředitel táborské zoo

Na Vsetínku se již od září volně pohybuje medvěd. Roztrhal několik ovcí, chodí do včelínů na med a podle místních si i setřásá švestky ze stromů. Ve čtvrtek proto ochránci přírody a zástupci obcí na Vsetínsku přivezli ze Slovenska odchytovou klec a umístili ji do terénu. Do ní lákají medvěda na pytel jablek politých medem. Ozývají se však i hlasy, že by medvěd měl být zastřelen. Proto redakce Zoomagazínu zveřejňuje vyjádření Evžena Korce, ředitele Zoo Tábor, ve kterém vysvětluje důvody, proč nemá být medvěd zabit.

Medvěd se po Vsetínsku toulá od září. (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

„Nebojácný medvěd budí na Vsetínsku rozruch, jeho toulky kolem lidských příbytků a několik zabitých ovcí vyvolávají obavy místních obyvatel. Situace si samozřejmě říká o rychlé vyřešení, spekulacím o odstřelu kriticky ohroženého druhu se však musí udělat přítrž. Jediným myslitelným řešením celé situace je odchyt a umístění v zoologické zahradě. Pokud se nenajde vhodné místo u nás, je třeba uvažovat i o umístění v zahraniční zoologické zahradě.

Medvědi jsou za normálních okolností plachá zvířata, je tedy velmi pravděpodobné, že vsetínský tulák byl původně držen v zajetí a až později byl vypuštěn do volné přírody. Pokud by se to potvrdilo, šlo by o trestný čin. Incidenty, kdy se medvěd výrazně přiblíží k lidem, jsou u nás ojedinělé, a bývají způsobeny hlavně množstvím lákadel v podobě medu či ovoce v přilehlých zahradách. Medvěd totiž není primárně masožravec ani velký lovec. Až 90 procent jeho stravy tvoří rostlinná potrava. Pokud už medvěd konzumuje maso, jedná se ve valné většině o mršiny.

Pokud přeci jen dojde k výjimečnému setkání medvěda s člověkem, je nutno zachovat chladnou hlavu a obezřetnost. Medvěd útočí pouze v případě, že se cítí v ohrožení nebo brání své mládě. Pocit nebezpečí u něj může vyvolat i nevhodná reakce člověka, jako je útěk doprovázený zběsilým křikem. Případný útok je tak vlastně obranou proti vnímanému nebezpečí. Volně žijící zvířata jsou od přirozenosti plachá a konfrontaci s člověkem se snaží sama vyhnout. Na druhou stranu jsou však nedílnou součástí prostředí, ve kterém žijeme, a podobné incidenty jsou pouze následkem omezení jejich životního prostoru člověkem a jeho aktivitami.

Jsme to my lidé, kdo jsme svojí činností v řadě případů dokonce vyhubili na některých místech celé populace zvířat. Je to tedy opět na nás, abychom obnovili rovnováhu v přírodě a navrátili vymizelé druhy. Významná je cílená obnova ekosystému do určitého stupně historické podoby a zachování formou rezervace. Díky těmto snahám se tak můžeme těšit z obrázků rysů v Beskydech nebo vlků v okolí Máchova jezera. Dalším krokem k obnově přirozeného prostředí je navrácení druhů, které toho jinak než s lidskou pomocí už nejsou schopny. Jedním z nich je zubr evropský, který byl ve volné přírodě vyhuben už před staletími. Právě reintrodukcí tohoto druhu se zabýváme v táborské zoo a považujeme tento projekt za jeden z nejvýznamnějších. Zubr evropský je majestátní zvíře, které bylo součástí české přírody celá staletí, a my doufáme, že ho tam už brzo vrátíme a zvětšíme tak biodiverzitu, která čelí globální krizi.“

Evžen Korec, ředitel Zoo Tábor

Zdroje: Zoo Tábor, Novinky.cz

Share

15 comments on “Vražda medvěda na Vsetínsku není nutná, píše ředitel táborské zoo

  1. Dunka Hanzlova

    nikdo z vas mu nedal zivot ,tak mu ho neberte!!!!! Odchytit a prevezt kde by mohl zit jako ostatni.

    Reply
  2. Dagmar Cestrová

    Kdo si pořídí ovce, musí se o ně také postarat. Totéž o další hospodářská zvířata. Tedy ohrazení, elektrické sítě, nestačí nechat je na louce uprostřed lesa a jít se na ně jednou týdně podívat. Protože tak je to pro majitele nejlevnější. A pak se divit, že je něco může napadnout. A pak tu tisíce let byli pastevečtí psi. Některá plemena se chovají i v České republice. V zahraničí se pro ochranu stád právě před medvědy a vlky používají běžně. A dokonce některé odchovy českých pasteveckých psů jsou využívány u ovcí v zahraničí. Na Balkáně je dodnes u velkých stád nablízku dokonce i člověk, který s pasteveckými psy při hlídání spolupracuje. Postřílíme tedy všechny medvědy a vlky, kteří na české území přijdou zákon nezákon jen proto, aby měli čeští majitelé ovcí klid a nemuseli se starat, jak svůj majetek, tj. ovce atd., ochránit? Nebo se bude postupovat jako jinde v Evropě (a nejen tam), kde mají jak ovce, další dobytek, tak medvědy a vlky?

    Reply
  3. Eva Maligová

    Nejen proto, že miluji medvědy a mám sama přezdívku medvědice – ale proboha, KDE to jsme ?? Nejdřív je sem medvěd vysazen, stejně jako vlci, zubři a další..a pak se někdo diví, že se snaží uživit ?? Sleduji tuto kauzu od začátku, chápu, že se místní bojí, PROBOHA, něco si o medvědovi přečtěte ! Medvěd je všežravec, tady se píše, že setřásal švestky, no jejda, to si dovolil moc ! Jinak v jeho trusu, jen pro neinformované, nebylo nalezeno žádné maso z údajně zabitých ovcí. Dotyční vše dostanou proplaceno. Medvěd není kočka, aby si s kořistí jen pohrál a nesežral ji ! Někdo rozhodl, že tu medvěda vysadí, tak snad ví něco o jejich potřebách a životě. Medvěd putuje nejen za potravou, ale i hledá partnera na páření, je to vše přirozená reakce, poslední, o co má medvěd zájem, je napadnout člověka, ten by ho musel přímo ohrozit, ale to vás napadne i divoké prase, pokud ho ohrozíte.Je tolik možností, kdy lze případně medvěda uspat a přepravit, ale tady u nás v Kocourkově se hned přemýšlí nad usmrcením. Jen na okraj – naše lesy v ČR jsou jedny z mála v Evropě bezpečné pro pohyb lidí, tohle nikde jen tak nemají, ale oni jinde se zároveň nepopo..strachy, že je napadne medvěd, nebo vlk a jiné zvíře .Něco o tom ví a respektují přírodu.

    Reply
  4. Robert Kostner

    Dnešní vyjádření ZOO Tábor:

    ZOO Tábor nabízí pomoc při odchytu medvěda z Valašska, jeho zabití by bylo neospravedlnitelné a protizákonné

    23. 10. 2018, Tábor – Táborská ZOO nabízí pomoc s odchytem medvěda z Valašska. Nejen jako zoologická zahrada ale i jako lidé se zdravým rozumem musíme proti odstřelu medvěda ostře vystoupit a nabízíme veškerou svou pomoc při jeho odchytu, říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. O medvěda již projevila zájem konkrétní záchranná stanice, která je ochotná ho dočasně přijmout. Je tak třeba udělat maximum pro jeho bezpečné odchycení. Jakékoliv návrhy na okamžité zabití medvěda, který reálně nikoho neohrožuje, jsou tak v rozporu se zákonem o ochraně přírody.

    „Jsem velice pobouřen, že se o odstřelu medvěda nejen vážně uvažuje, ale že existují silné politické tlaky na urychlení tohoto barbarského činu. Příprava odstřelu za této situace je bez nadsázky srovnatelná s plánováním vraždy. Jde totiž zcela jasně o porušení zákona o ochraně přírody, který zabití kriticky ohroženého zvířete umožňuje jen v krajních případech, kdy medvěd přímo ohrožuje lidské životy, a zároveň byly vyčerpány všechny další možnosti. To se však nestalo, a proto je toto krajní řešení nepřípustné. Zvlášť, když už se pro medvěda našlo místo, kde by mohl být dočasně umístěn,“ neskrývá rozhořčení nad celou situací ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

    Zásadně proti odstřelu medvěda jsou i ochránci přírody. „Bylo by naprosto hanebné zastřelit medvěda bez toho, že bychom vyzkoušeli všechny možnosti pro jeho odchyt. Součinnost a odbornost, kterou nabízí ZOO Tábor, vítáme a jsme za ni vděční. Pomoc bychom ale v první řadě čekali od Zlínského kraje. Je zarážející, že kraj nechce platit čtyřem obcím prokazatelně vynaložené náklady na realizovaný odchyt. Na druhou stranu má ale peníze na vrtulník, který by posloužil při jeho odstřelu. Ostudné je také bulvárními médii vyvolaná hysterie, které v souvislosti s medvědem podlehla řada lidí. Stále je ale mnoho těch, kterým na osudu medvěda zaleží. Pod petici na jeho záchranu se od včerejšího dne podepsalo již více než 9 400 lidí,“ komentuje celou situaci Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody a dodává, že petice je dostupná na webových stránkách https://www.petice24.com/petice_za_ivot_medvda_na_valasku?a=2

    Táborská zoologická zahrada je v intenzivním kontaktu s ochránci přírody, kteří celou situaci na místě řeší, a kromě odborných konzultací jim nabídla také aktivní pomoc. „ZOO Tábor nabízí bezplatné ´naspání´ medvěda a služby svých odborníků, či spolupracujících veterinářů ze Slovenska. Narkotizace tak velké šelmy totiž není jednoduchá záležitost. Aby byla bezpečná, musí ji provést někdo zkušený, kdo už medvěda někdy uspával. Postaráme se také o následné naložení medvěda do bedny a jeho odvoz do prozatímního útočiště. Kromě toho aktivně hledáme pro medvěda trvalé umístění. Za tímto účelem jsme oslovili zhruba 1000 zoologických zahrad po celé Evropě, se kterými aktivně komunikujeme. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom medvěda zachránili,“ slibuje Korec.

    Reply
    1. Ignác Pospíšil

      Pokud je zde skutečně konkrétní stanice či ZOO, která si ho chce a může vzít a je připravena se k tomu zavázat, tak je to samozřejmě nejlepší řešení a mělo by být upřednostněno, bude-li to jen trochu možné…

      Reply
  5. Inka Nadymáčková

    Navrhuji zvíře odchytit , určitě ne zabít !!!! Převést jej i třeba do zahraničí, najít místo kde bude moci žít a ne jej zlikvidovat. !!! Takže určitě jsem proti likvidaci medvěda .!!

    Reply
  6. Ignác Pospíšil

    To je hodně pokrytecký text. Ono se hezky řekne, že musí být odchycen a dán do zoo, ale jak to realizovat, když ho nikdo nechce ani u nás, ani u sousedů.

    Pán, co tohle napsal, je ředitel ZOO. Pokut tam není schopen napsat „My si ho vezmeme…“ ani nikoho reálného navrhnout, měl by držet hubu.

    A nesmyslné slovo vražda ať si strčí za klobouk.

    Reply
      1. Ignác Pospíšil

        Pokud není, kdo by si ho vzal, tak samozřejmě zastřelit.

      2. MG

        Pokud není, kdo by si ho vzal, tak samozřejmě zastřelit.

        Hm a co vse jeste nechame zastrelit? Nebylo by lepsi kdyby tady byl CLOVEK uplne sam? Bez te otravne haveti? Pryc se vsim – zvirata, rostliny. Na co to komu je? Vis co? Posad se na betonovej dvorek, postrikej se biolitem at na tebe nemuze hmyz, nabij brokovnici kdyby nahodou nejaky zvire, cum si na dementni serialy, lemcej pivo a cpi se knedlikama. Good luck

    1. Eva

      Ignác Pospíšil : Máte pravdu, sám pan ředitel píše ,, nebojácný medvěd“ Dále pak že medvědi jsou za ,, normálních okolností“ plachá zvířata. To že, medvěd není primárně masožravec a jeho strava je z 90procent rostlinná, nikdo neřeší.Tady se řeší především
      naše bezpečí, né jeho vyvážená strava. Tento medvěd zabíjí pro zábavu. Takové kraviny, jako že medvěd útočí, protože se cítí ohrožen…haha. Chudáci ovce nemyslím si, že za ohradníkem mohly medvědovi ublížit.

      Mimochodem, jde tady o naší bezpečnost. Především o malé děti co chodí do školy. Dítě začne křičet a utíkat ( to je zrovna ta nevhodná reakce na medvěda) .
      Ten, kdo nebydlí v dané lokalitě s medvědem má vždy odvážné řeči.
      Ti co se medvěda nebojí ,můžou mít medvěda doma jako mazlíčka 🙂

      Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..