Život zvířat v zoologické zahradě má dvě stránky – tu veselou, která souvisí s narozením mláďat či pořízením nových zvířat, ale bohužel i tu stinnou, kdy oblíbené zvíře uhyne, popř. kdy je nutné zkrátit jeho utrpení a přistoupit k utracení. Takový osud se minulý týden naplnil u ústeckého samce tuleně obecného Juniora.
Zhruba od 18. listopadu pozorovali chovatelé problémy s přijímáním potravy a posléze s vyměšováním, zaznamenali i změny v chování. Po konzultaci s veterinárními lékaři byl šestnáctiletý Junior převezen do veterinární ordinace na Střekov, kde bylo provedeno několik vyšetření a aplikovány léky podporující fungování střev.
Pro lepší kontrolu a manipulaci byl Junior oddělen v zázemí pavilonu pro lachtany, kde mu byly pravidelně podávány léky, nitrožilní výživa a doplňovány tekutiny, byl každodenně sledován jeho zdravotní stav. Bohužel, i přes veškerou snahu veterinárních lékařů, zoologů a chovatelů se nepodařilo průběh onemocnění zvrátit, po téměř třech týdnech byl Juniorův úbytek váhy a sil tak markantní, že jsme se rozhodli z humánních důvodů přistoupit k euthanázii.
Samozřejmě bylo nutné zjistit příčinu zdravotních potíží, takže byla provedena pitva, při které se zjistilo, že důvodem bylo vchlípení střev (stav, kdy se část střeva zasune do druhé jako teleskop) a jejich následná neprůchodnost. V současné době jsou bohužel u ploutvonožců jakékoliv snahy o operativní zákroky a následnou rekonvalescenci velmi problematické. Vzhledem ke špatné reakci těchto zvířat na anestetika končí většina pokusů o chirurgické zákroky úhynem při celkové anestézii nebo v průběhu jejich probouzení.
Chov tuleňů se v ústecké zoo se datuje k roku 2001, kdy ze Zoo Nordhorn přišel tehdy dvouletý Junior a s ním tříletá samička Jenny. Po jejím úhynu v roce 2005 dorazila ze Zoo Odense roční samička Mary a v roce 2013 doplnila skupinku dvouletá Zola z německé Zoo Karlsruhe. V roce 2010 zaznamenala Zoo Ústí velký úspěch – 23. července přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička Jenty bohužel po třech měsících náhle uhynula (příčinou byl otok mozku), ale i tak jsme získali cenné zkušenosti z odchovu tohoto druhu ploutvonožců.
Doufejme, že Mary a Zola nezůstanou dlouho osamoceny a v dohledné době k nim přibude nový samec. Zoologická zahrada vstoupila do jednání s Gerardem Meijerem ze Zoo Rhenen, vedoucím odborné komise pro ploutvonožce Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), který by měl doporučit k oběma samicím geneticky co nejvhodnějšího jedince.
Zdroj: Věra Vrabcová, Zoo Ústí nad Labem
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…