Ústecká zoo přišla o tuleně Juniora

Život zvířat v zoologické zahradě má dvě stránky – tu veselou, která souvisí s narozením mláďat či pořízením nových zvířat, ale bohužel i tu stinnou, kdy oblíbené zvíře uhyne, popř. kdy je nutné zkrátit jeho utrpení a přistoupit k utracení. Takový osud se minulý týden naplnil u ústeckého samce tuleně obecného Juniora.

tuleň Junior v ZOO Ústí

Šestnáctiletý Junior byl chloubou ústecké zoo.  |  Kredit: © ZOO Ústí nad Labem

Zhruba od 18. listopadu pozorovali chovatelé problémy s přijímáním potravy a posléze s vyměšováním, zaznamenali i změny v chování. Po konzultaci s veterinárními lékaři byl šestnáctiletý Junior převezen do veterinární ordinace na Střekov, kde bylo provedeno několik vyšetření a aplikovány léky podporující fungování střev.

tuleň Junior v ZOO Ústí

Chudák Junior před přesunem na veterinární kliniku.  |  Kredit: © ZOO Ústí nad Labem

Pro lepší kontrolu a manipulaci byl Junior oddělen v zázemí pavilonu pro lachtany, kde mu byly pravidelně podávány léky, nitrožilní výživa a doplňovány tekutiny, byl každodenně sledován jeho zdravotní stav. Bohužel, i přes veškerou snahu veterinárních lékařů, zoologů a chovatelů se nepodařilo průběh onemocnění zvrátit, po téměř třech týdnech byl Juniorův úbytek váhy a sil tak markantní, že jsme se rozhodli z humánních důvodů přistoupit k euthanázii.

tuleň Junior v ZOO Ústí

Chovatelé se snažili zjistit příčinu Juniorova stavu, podstoupil nejrůznější testy.
Kredit: © ZOO Ústí nad Labem

Samozřejmě bylo nutné zjistit příčinu zdravotních potíží, takže byla provedena pitva, při které se zjistilo, že důvodem bylo vchlípení střev (stav, kdy se část střeva zasune do druhé jako teleskop) a jejich následná neprůchodnost. V současné době jsou bohužel u ploutvonožců jakékoliv snahy o operativní zákroky a následnou rekonvalescenci velmi problematické. Vzhledem ke špatné reakci těchto zvířat na anestetika končí většina pokusů o chirurgické zákroky úhynem při celkové anestézii nebo v průběhu jejich probouzení.

tuleň Junior v ZOO Ústí

Junior byl nedílnou součástí zážitkových progamů ústecké zoo, před dvěma lety se s ním setkala i naše redaktorka. Takto si Juniora budeme pamatovat.  |  Kredit: © ZOO Ústí nad Labem

Chov tuleňů se v ústecké zoo se datuje k roku 2001, kdy ze Zoo Nordhorn přišel tehdy dvouletý Junior a s ním tříletá samička Jenny. Po jejím úhynu v roce 2005 dorazila ze Zoo Odense roční samička Mary a v roce 2013 doplnila skupinku dvouletá Zola z německé Zoo Karlsruhe. V roce 2010 zaznamenala Zoo Ústí velký úspěch – 23. července přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička Jenty bohužel po třech měsících náhle uhynula (příčinou byl otok mozku), ale i tak jsme získali cenné zkušenosti z odchovu tohoto druhu ploutvonožců.

Doufejme, že Mary a Zola nezůstanou dlouho osamoceny a v dohledné době k nim přibude nový samec. Zoologická zahrada vstoupila do jednání s Gerardem Meijerem ze Zoo Rhenen, vedoucím odborné komise pro ploutvonožce Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), který by měl doporučit k oběma samicím geneticky co nejvhodnějšího jedince.

Zdroj: Věra Vrabcová, Zoo Ústí nad Labem

(Zobrazeno celkem 479-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..