Velbloudy dvouhrbé (Camelus bactrianus) chová v České republice hned několik zoologických zahrad. Podkrušnohorský zoopark Chomutov se ale tento rok může také pochlubit hned dvěma přírůstky, krásnými velbloudími slečnami, narozenými v dubnu tohoto roku.
První ze dvou mláďat se narodilo 3. dubna 2015 tříleté samici, prvorodičce Matyldě. Druhou samičku přivedla na svět o deset dní později, 13. dubna 2015 zkušená sedmiletá velbloudice Regina. Oběma slečnám se daří dobře a maminky je pravidelně krmí výživným mateřským mlékem.
Otcem obou velbloudích holčiček je šestnáctiletý samec Kubaj, který byl v prvních dnech po narození z bezpečnostních důvodů od samic a mláďat oddělen. Nyní je už zpět u svých partnerek a potomků a v chomutovském zooparku je tak možné vidět kompletní velbloudí rodinku. Je však vhodné, aby návštěvníci měli na velbloudy ohled a chovali se u nich tiše.
Velbloud dvouhrbý pochází z oblasti Střední Asie, kde obývá nehostinné pouště a stepi. Živí se trávou, listím a rostlinami, které otrhává pomocí dlouhých spodních řezáků. Je znám tím, že dokáže přečkat několik dlouhých týdnů bez vody, že mu nevadí slaná voda a že dobře snáší tropická vedra i tuhé zimy.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…