Jedinečný podvodní úkaz se podařilo zachytit v téměř čtyřsetmetrové hloubce oceánu. Obří chobotnice, kterou natočily podvodní kamery, si tu smlsla na medúze. Ukořistěný žahavec však pro ni dle vědců nepředstavuje jen potravu – slouží chobotnici i jako poměrně zajímavý nástroj.
Video, které vzniklo díky americkému institutu Monterey Bay Aquarium Research, zachycuje obří chobotnici, konkrétně druh Haliphron atlanticus. Samice tohoto druhu může vážit až 75 kg a dorůstat do délky čtyř metrů, samci jsou obvykle menší. Tento vzácný živočich je pro vědce stále nemalou záhadou a není o něm moc známo, navíc je velmi zřídka spatřen živý. Pozorovat se ho podařilo zatím pouze třikrát.
Pohled na samotného živočicha však tentokrát není jedinou zajímavostí. Chobotnice na kameru odkryje i kořist svírající ve svém „náručí“ – medúzu. Podle vědců však nepředstavuje pro obří chobotnici žahavec pouze potravu, ale slouží jí i k dalšímu, méně obvyklému účelu. Protože jedovatá chapadla medúzy si zachovávají svou funkci i po smrti, chobotnici mohou posloužit na obranu či s jejich pomocí může zachytit další kořist.
Zdroje: National Georgraphic, Nature
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…