VIDEO: Medúza se stala kořistí vzácné obří chobotnice

Jedinečný podvodní úkaz se podařilo zachytit v téměř čtyřsetmetrové hloubce oceánu. Obří chobotnice, kterou natočily podvodní kamery, si tu smlsla na medúze. Ukořistěný žahavec však pro ni dle vědců nepředstavuje jen potravu – slouží chobotnici i jako poměrně zajímavý nástroj.

Video, které vzniklo díky americkému institutu Monterey Bay Aquarium Research, zachycuje obří chobotnici, konkrétně druh Haliphron atlanticus. Samice tohoto druhu může vážit až 75 kg a dorůstat do délky čtyř metrů, samci jsou obvykle menší. Tento vzácný živočich je pro vědce stále nemalou záhadou a není o něm moc známo, navíc je velmi zřídka spatřen živý. Pozorovat se ho podařilo zatím pouze třikrát. 

Pohled na samotného živočicha však tentokrát není jedinou zajímavostí. Chobotnice na kameru odkryje i kořist svírající ve svém „náručí“ – medúzu. Podle vědců však nepředstavuje pro obří chobotnici žahavec pouze potravu, ale slouží jí i k dalšímu, méně obvyklému účelu. Protože jedovatá chapadla medúzy si zachovávají svou funkci i po smrti, chobotnici mohou posloužit na obranu či s jejich pomocí může zachytit další kořist.

Zdroje: National Georgraphic, Nature

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..