V květnu se v zoologické zahradě v San Diegu narodil po 13 letech sameček vzácného a kriticky ohroženého druhu lemura vari červeného (Varecia rubra). Tento lemur patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa, i proto, že volně žije pouze na jediném místě, na madagaskarském poloostrově Masoala. Ten prochází intenzivním odlesňováním, vari bohužel čelí i lovu.
„Matkou malého variho červeného je prvorodička Morticia, které je ale skvělou maminkou,“ řekl Christian Watkins, ošetřovatel primátů v ZOO San Diego. V prvním týdnu po porodu bylo pro chovatele důležité kojence denně vážit, aby se ujistili, že se přibírá na váze. „Morticia bez problémů chovatelům svého potomka půjčuje výměnou za některý z oblíbených druhů ovoce, ale vždy touží dostat dítě zpět,“ řekl Watkins. Mládě rostlo tempem cca 10 gramů za den, je stále více aktivní a je si vědomo svého okolí. Během prvního měsíce se dá čekat, že začne zkoumat okolí svého hnízda, s pozorně sledující maminkou v blízkosti.
V České republice chová vari červeného plzeňská zoo, v minulosti byl tento druh v chovech Zoo Praha, Zoo Děčín a v dalších.
Zdroj: ZooBorns.com
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…
View Comments
Kouzelne zviratko.