VIDEO: Vari červený

V květnu se v zoologické zahradě v San Diegu narodil po 13 letech sameček vzácného a kriticky ohroženého druhu lemura vari červeného (Varecia rubra). Tento lemur patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa, i proto, že volně žije pouze na jediném místě, na madagaskarském poloostrově Masoala. Ten prochází intenzivním odlesňováním, vari bohužel čelí i lovu.

„Matkou malého variho červeného je prvorodička Morticia, které je ale skvělou maminkou,“ řekl Christian Watkins, ošetřovatel primátů v ZOO San Diego. V prvním týdnu po porodu bylo pro chovatele důležité kojence denně vážit, aby se ujistili, že se přibírá na váze. „Morticia bez problémů chovatelům svého potomka půjčuje výměnou za některý z oblíbených druhů ovoce, ale vždy touží dostat dítě zpět,“ řekl Watkins. Mládě rostlo tempem cca 10 gramů za den, je stále více aktivní a je si vědomo svého okolí. Během prvního měsíce se dá čekat, že začne zkoumat okolí svého hnízda, s pozorně sledující maminkou v blízkosti.

V České republice chová vari červeného plzeňská zoo, v minulosti byl tento druh v chovech Zoo Praha, Zoo Děčín a v dalších.

Zdroj: ZooBorns.com

 

(Zobrazeno celkem 599-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “VIDEO: Vari červený

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..