Vousky (vibrisy) mořských savců jsou výrazně citlivější než vousky jejich suchozemských protějšků. Umožňují ploutvonožcům orientaci ve vodě a zachycení drobných pohybů ryb. Analýza stabilních izotopů ve vibrisech rypoušů sloních (Mirounga leonina) ukázala, že na základě vousků lze stanovit dobu jídla a složení potravy jejich majitele.
„Analýza stabilních izotopů je založena na principu ‚jste to, co jíte‘ – jinými slovy biomolekulární složení tělesných tkání konzumenta nám může ukázat, co živočich za určitou dobu snědl,“ uvádí Nico Lübcke, vedoucí jihoafrického výzkumného týmu.
Poměry stabilních izotopů dusíku a uhlíku zapříčiněné stravou jsou ukládány chronologicky po délce keratinových tkání, jako jsou vousky, vlasy nebo nehty: z těchto tkání je tedy možné zjistit historii stravování zkoumaného jedince. K tomu je také nutné znát rychlost růstu vousků a pravidelnosti spojené s jejich vypadáváním a opětovným dorůstáním.
Pretorijští výzkumníci tedy nasbírali vzorky vibrisů rypoušů sloních z ostrova Marion, aby určili, kdy rypoušům vousky vypadávají a jak rychle dorůstají. Výsledky prokázaly, že k vypadávání vibrisů dochází u 71 % zvířat během každoročního rypoušího línání srsti. Vědci také zjistili, že vousek za určitou dobu dosáhne maximální délky a poté nějakou dobu zůstává na místě až do svého nahrazení.
Růst vibrisů neprobíhá rovnoměrně: čím více se vousek blíží své maximální délce, tím roste pomaleji. V analýze stabilních izotopů to znamená, že např. z dvoumilimetrového vzorku z konce vousku získáme informace pocházející z 3,5 dne, zatímco ze stejně velkého vzorku od kořene vibrisu můžeme zjistit složení potravy i za více než 40 dní. Se znalostí těchto údajů tedy mohou vědci s poměrně velkou přesností určit, co konkrétní rypouš jedl celé měsíce, které strávil mimo dohled lidí na volném moři.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…