Categories: Zoologické zahrady

Za nosorožci do českých zoo

Published by
Michal Peterka

Lidé si je někdy pletou s hrochy nebo slony, ti silně krátkozrací dokonce i s kameny. Přitom jich je u nás více než slonů i hrochů. V tomto článku si přiblížíme, kde se v České republice můžeme setkat s nosorožci.

Nosorožec dvourohý – sameček Joul | Kredit: © Michal Peterka

Nosorožec tuponosý – samec Nathal
Kredit: © Michal Peterka

Zoo Dvůr Králové

A začneme rovnou u našeho největšího chovatele. Královédvorská zoo chovala jeden čas až čtyři druhy nosorožců najednou (dvourohý, indický, tuponosý jižní a tuponosý severní). Nejvíce se zde narodilo nosorožců dvourohých – 41 mláďat, z nichž se 36 podařilo odchovat. Nosorožci dvourozí jsou zde chováni nepřetržitě od roku 1971 a jejich mláďata jsou odchovávána již v páté generaci! Momentálně se v zoo nachází 15 nosorožců dvourohých – šest samců a devět samic. Z toho jsou i dvě letos narozená mláďata – sameček Josef/Joul a samička Molly.

Druhým zde chovaným druhem je nosorožec tuponosý jižní. Zástupci tohoto druhu zde byli chováni v 70. a 80. letech. Opět se zde objevili až v roce 2010 s návratem samce Nathala z ostravské zoo. O tři roky později se k němu přidala samice Jessica z Hodenhagenu. Poslední přírůstkem se letos v listopadu stal samec Pamir z Belgie.

Nosorožci se nacházejí v části „Safari“ po obou stranách nové lávky. Mají k dispozici celkem osm výběhů, z nichž jich je šest přístupných veřejnosti.

Nosorožec tuponosý – Zamba
Kredit: © Michal Peterka

Zoo Ústí

Dalším chovatelem nosorožců je ústecká zoologická zahrada. Nosorožce tuponosé začala chovat v roce 1980 a se třemi mláďaty je nejúspěšnější zoo v odchovech nosorožců tuponosých v ČR. Z původního tria zbyla už pouze samice Zamba, která letos v listopadu oslavila své 45. narozeniny. Její výběh se nachází v horní části zoo, naproti výběhu slonů. Za hezkého počasí (a pokud má náladu) se může procházet po travnatém výběhu žiraf.

Zoo Plzeň

Nejnovějším chovatelem nosorožců je plzeňská zoo. V roce 2010 vyrostl nedaleko pokladny nový komplex pavilonů a výběhů a mezi nimi i prostor pro nosorožce indické. Prvním obyvatelem se stala tehdy dvouletá samice Manjula z Berlína. O něco později se k ní připojil samec Beni. Ten ale v zoo nezůstal, byl vyměněn za samce Baabua. Tomuto páru se 2. 2. 2014 narodila samička Maruška, kterou Manjula bez problémů odchovává. Nedávno proběhlo mezi Manjulou a Baabuem další páření – uvidíme, jestli se Manjule podaří znovu zabřeznout.

Nosorožec indický – samice Manjula | Kredit: © Vojta Ondřej Smolík

Nosorožec tuponosý – Kashka
Kredit: © Vojta Ondřej Smolík

Zoo Zlín-Lešná

Zlínská zoo chová nosorožce tuponosé téměř nepřetržitě od roku 1979. Chov by se dal rozložit do dvou dekád. První skončila v roce 2005 úhynem staré samice Zuzi a druhá začala v roce 2006 příchodem samic Naji a Zanty z Afriky. Později, v roce 2012, se k nim přidal samec Kashka z anglického Maltonu. Nosorožci žili postupně ve třech pavilonech. Na místě prvního je dnes restaurace a ve druhém je od roku 2013 zřízen pavilon žiraf. V současnosti žijí v novém pavilonu, který se nachází v sousedství pavilonu slonů.

Nosorožci patří mezi ohrožené druhy a jejich populace se nadále ztenčují zejména vinou pytláctví. Zoologické zahrady – včetně těch v České republice – jejich chovem pomáhají zachovat tyto fascinující lichokopytníky pro budoucnost. To, že je můžeme vidět i v našich podmínkách, je privilegium. Využijme ho tedy a pojďme vyrazit do českých zoo za nosorožci.

Autor: Michal Peterka

Michal Peterka

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago