Ačkoliv největší nápor návštěvníků mají české zoo po hlavní sezóně už nejspíš za sebou, podzim pro ně neznamená zazimovat a zavřít. Mláďata se rodí i v tuto roční dobu a chladnomilné druhy zvířat začínají hýřit energií, a tak o zábavu a zajímavé okamžiky není nouze.
Zoo Liberec se pyšní novým přírůstkem. Na konci října samice žirafy Rothschildovy porodila samečka. Jedná se tak už o 46. úspěšně odchované mládě v zoo Liberec, kde chovají tento druh již od roku 1985. Sameček se má čile k světu a chodí ho obdivovat mnoho návštěvníků. „Byli jsme se podívat v neděli,“ píše jedna z návštěvnic zoo k fotografii žirafího mláděte na Facebooku Zoo Liberec. „Je to neskutečný fešák… A ty jeho řasy!“ dodává další.
Žirafa Rothschildova patří k druhému nejvíce ohroženému druhu žiraf. Udává se, že ve volné přírodě žije už jen několik stovek až tisíc jedinců, údaje se však velmi liší. Všechny žijí na území Keni a Ugandy. Od ostatních žiraf se tento druh odlišuje především svým typickým zbarvením – má tmavě hnědé kaňkovité nebo obdélníkovité skvrny se slabým světlým ohraničením okolo. V České republice si mohou lidé žirafu Rothschildovu prohlédnout ještě například v Zoo Praha nebo Zoo Dvůr Králové.
Podzimní zoo? „Ideální místo na procházku,“ píše Zoo Praha ve svém novém článku na webu. Podle ní mnohým druhům toto roční období svědčí, užívají si chladnější počasí a hromady spadaného listí. Ideálním příkladem je třeba panda červená. Zatímco v létě ji ve výběhu sotva zahlédnete, s příchodem podzimu a zimy se bude venku zdržovat často a s velkou oblibou. Platí u ní totiž přímá úměra – čím vyšší chlad, tím vyšší aktivita. Je tomu tak proto, že pochází z chladných vysokohroských lesů Číny, Nepálu, Bhútánu, Indie a Myanmaru.
Stejně tak ožívá i výběh chápanů severoamerických. Tam ošetřovatelé dokázali skloubit příjemné s užitečným a začali do hromad listí schovávat ovoce. Zvířata pak dokáže hledání pamlsku zabavit až na několik hodin, zapojí a procvičí smysly a na konci je čeká sladká odměna. Pro diváky může být navíc pohled na opici potápějící se v moři listí velmi zábavnou podívanou. Podzim ale přináší potěšení i takovým překvapivým druhům, jako jsou lemuři, surykaty, sloni a želvy. Ty sice neholdují chladnému počasí, ale zato si užili dýňové hody, které jim Zoo Praha připravila na konci října.
Zoo Tábor slaví Mezinárodní den studentstva sníženým vstupným. V neděli 17. listopadu mají všichni studenti 20% slevu, pokud se prokáží studentským průkazem či ISIC kartou.
Světový den studentstva, jak se dni 17. listopadu také jinak říká, má sloužit jako připomínka tragických roků 1939 a 1989. V roce 1939 nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci. V roce 1989 se v Praze konala pietní studentská demonstrace. Následný pochod jejích účastníků byl násilně zastaven komunistickou policií.
Napadá vás zajímavý tip na akci, událost či novinku ze zoologických zahrad, který stojí za to, aby se o něm vědělo? Neváhejte nám napsat, kontaktovat nás můžete přes e-mail, Facebook či Instagram Zoo Magazín. Děkujeme 🙂
Zdroje: Facebook Zoo Liberec, Wikipedie žirafa Rothschildova, Wikipedie panda červená, zoopraha.cz, Facebook Zoo Tábor
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…