Díky společnosti Česká krajina, o. p. s. od 6. prosince 2015 obývá pastviny poblíž Benátek nad Jizerou stádo sedmi zubřic, ke kterým 17. prosince přibylo druhé stádo divokých koní plemene exmoorský pony. Doplňují tak na druhé lokalitě již dříve dovezené divoké koně a pratury. Úspěchům českých vědců a ochránců přírody se věnuje i prestižní časopis Science.
Profilový text o projektu nizozemské nadace Taurus Foundation si všímá významu praturů pro ekosystém, historii jejich zpětného šlechtění i lokalit, kam se tato zvířata vracejí. Mezi nimi jsou od října letošního roku také středočeské Milovice.
„Odkaz na naše aktivity v periodiku jako Science je prestižní záležitost, protože sem se dostane jen první liga. Mimochodem, v roce 2015 se u nás podařilo realizovat hned dva projekty návratu velkých kopytníků, což je svého druhu evropský unikát a zmínka v Science je jasná známka toho, že o nás zahraničí nejen ví, ale bere nás vážně,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.
Zatímco zubři se již zabydleli na hlavní pastvině, koně pobývají ve dvouhektarové aklimatizační ohradě. Z naší zimní návštěvy u zubrů a koní přinášíme fotogalerii.
„Systematicky získáváme praktické zkušenosti u zahraničních partnerů na lokalitách, kde jsou realizovány podobné projekty, jako ty u Milovic a Benátek nad Jizerou. Bereme si příklad z dobré praxe tam, kde začali s údržbou krajiny pomocí velkých kopytníků dříve než my a učíme se i z omylů jiných. To se nyní ukázalo jako velké plus. Naše stáda zubrů a divokých koní jsou součástí oficiálních záchranných chovů, naši pratuři jsou součástí mezinárodního programu zpětného šlechtění plemene, které bude vyhubeného pratura věrně napodobovat,“ dodává Miloslav Jirků.
„Se zahraničními partnery také slaďujeme metody studia vlivu kopytníků na jejich prostředí tak, aby bylo možné naše výsledky srovnávat. Ty dosavadní prezentujeme na mezinárodních konferencích. Neděláme vlastně nic zvláštního, prostě děláme věci tak, jak by se dělat měly,“ podotýká Miloslav Jirků.
Není to poprvé, kdy se projekt objevil ve významných zahraničních médiích. O návratu divokých koní referoval například magazín Horse.com, o koních a dalších kopytnících z milovické rezervace informovaly New York Times, Washington Post, BBC, Fox News, CBS News, ABC, Die Welt, Focus, Der Standard, ARD, New Zealand Herald, Mail Online, Blik, The Australian, Japan Times, 24heures, 20minutes, Libération, El Universal a další média na pěti kontinentech.
Zdroj: Česká krajina, o.p.s.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…