Zajímavosti a zázraky přírody

Zvířata, která neznáte: babirusa

Published by
Olga Hušková

Tentokrát zavítáme mezi maličko běžnější druhy, přesto však může být jméno tohoto zvířete pro mnohé velkou neznámou. Babirusa ale rozhodně za pozornost stojí – a nejen kvůli jménu. Prase, které má kly jako slon, je zvláštní hříčkou přírody.

Profil samce babirusy je nezaměnitelný. | Kredit: Eric Kilby, Flickr – CC BY-SA 2.0

Něco málo k původu

Babirusy patří do čeledi prasatovitých a v přírodě obývají asijský ostrov Celebes a několik menších ostrůvků poblíž. Rod Babyrousa čítá tři současné zástupce a jeden vymřelý druh, byť bývají někdy nesprávně uváděny jako poddruhy. Nejčastěji se můžeme v zoologických zahradách setkat s babirusou celebeskou (Babyrousa celebensis). Méně známé druhy zastupuje babirusa buruská (Babyrousa babyrussa) a babirusa togianská (Babyrousa togeanensis). Poslední jmenovaná je nejméně početná a patří, na rozdíl od předchozích dvou příbuzných, mezi ohrožené druhy. Rozlišovací znaky mezi jednotlivými druhy babirus přenechejme raději odborníkům – záleží na celkovém vzrůstu, osrstění zvířat i velikosti lebky a zubu. Podivný název zvířat pochází ze složenin indonéských slov babi (prase) a rusa (jelen), v angličtině najdeme analogické označení „deer-pig“.

Zuby navrch hlavy

První, čeho si na babiruse všimneme, jsou bizarní kly samců. Jedná se o vzhůru otočené špičáky s neukončeným růstem. Horní špičáky prorůstají skrz tkáň horní čelisti a obloukem směřují k očím, dolní vyčnívají z boků tlamy a rovněž směřují vzhůru. Pokud si babirusa poraní čelist, může v důsledku poškození těchto zubů dojít k fatálnímu zranění – pokřivený zub postupně proroste zvířeti lebkou až do mozku. Samicím takové úrazy nehrozí – zuby mají mnohem menší, případně jim dokonce chybějí.

Lebka babirusy názorně ukazuje, jak vznikají „kly“ – vzhůru otočená lůžka špičáků mění směr jejich růstu, takže prorostou skrz horní čelist ven. | Kredit: Klaus Rassinger, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Délka vyčnívajících zubů činí až 30 centimetrů, jde však o poněkud nepraktické zařízení, neboť jsou velmi křehké. Z tohoto důvodu se často uvádí, že mezi sebou samci babirus kontaktní boje nesvádějí, není to však pravda. Skutečně spolu zápasit mohou, častěji se však přetlačují předními končetinami a na svou ozdobu dávají velký pozor.

Prase, které neryje

Zbytek těla babirus je již podstatně více podobný „normálnímu“ praseti. Zvířata váží okolo 80–100 kg a dorůstají kolem jednoho metru délky. Kůži mají lysou, případně porostlou štětinami, a ocas postrádá pro prasata typickou štětičku. Dlouhý rypák má podobnou funkci jako u našeho čuníka – dokáže vyčenichat potravu téměř kdekoliv. A stejně jako naši divočáci nejsou babirusy vybíravé – živí se ovocem, listím, kořeny, semeny, ořechy, houbami i larvami brouků. Mají-li přístup k moři, zpestřují si stravu i o kraby, mrtvé ryby či mršiny. Na rozdíl od českých prasat však babirusa potravu nikdy nevyrývá ze země, dokonce jí chybí rypáková kost. V tropickém klimatu lze zjevně nalézt jídla dost, stačí jen čichat, chodit a sbírat.

Samice babirus mají špičáky malé, případně jim zcela chybějí. | Kredit: Mike Peel, Wikimedia – CC BY-SA 4.0

Kam za nimi?

Co se týče rodinného uspořádání, nejsou babirusy příliš družné. Zatímco samci se samotářsky potulují krajinou, samice žijí s mláďaty v menších rodinných skupinách. Jsou však dokladována i „stádečka“ čítající více než 80 zvířat. Na břiše mají samice pouze dva struky, čemuž odpovídá nečekaně malý počet mláďat ve vrhu (jedno až dvě). Malé babirusy jsou však překvapivě samostatné a ve stupni vývinu předčí novorozená domácí prasata. Na rozdíl od svých matek jsou mláďata chlupatá – mají nazrzle zbarvenou srst. Délka života babirus činí kolem 20 let.

Skupina babirus. | Kredit: Lord Mountbatten, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

V Čechách v současnosti chová babirusy (celebeské) jediná zoologická zahrada – Zoo Jihlava. V loňském roce zde doplnila kolekci mladá samice. Pokud se jí v novém domově zalíbí, dočkáme se snad i nových přírůstků.

Zdroj: en.wikipedia.org

Olga Hušková

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago