Krysy nejsou jen roztomilí mazlíčci či otravní škůdci, ale i pomocníci zachraňující lidské životy. Belgická organizace APOPO tato zvířata cvičí na hledání min.
Ve více než šedesáti zemích zasažených válkou se využívaly jako zbraně i nášlapné miny, které zůstaly ukryty i po konci bojů. Nejen dospělí, ale i děti žijí dennodenně v riziku, že na nějakou minu šlápnou a buď se zmrzačí, nebo přijdou o život. V roce 2016 měly v těchto oblastech miny a jiné výbušné zbraně na svědomí nejméně 8605 obětí. Z nich 78 % bylo civilistů a 42 % dětí.
Hrozba nášlapných min také zpomaluje hospodářský rozvoj a mnohdy jsou vesnice odříznuté od zbytku civilizace. Proto vznikla belgická nevládní organizace APOPO (anti-Persoonsmijnen Ontmijnende Product Ontwikkeling), jež se začala věnovat výcviku krys obrovských na vyhledávání min. Momentálně projekt probíhá v Kambodži, Angole, Zimbabwe a Kolumbii, zatímco v Mozambiku Thajsku, Laosu, Vietnamu byl již ukončen.
Proč zrovna krysa obrovská
Krysa obrovská (Cricetomys gambianus) se vyskytuje v celé subsaharské Africe. Proto byla vhodným zvířetem, neboť jí nevadí tropické klima a zároveň je odolná vůči mnoha endemickým chorobám. S naší krysou obecnou je příbuzná vzdáleně. Má výrazné lícní torby – i proto se jí říká také křečkomyš gambijská – a je výrazně větší. Může dorůst až do 90 cm včetně ocasu, který tvoří polovinu délky (to je pro představu velikost kočky).
Hmotností taky není žádný drobeček, dospělý samec může mít až 2,5 kg. Ale to pořád není tolik, aby to spustilo mechanismus nášlapné miny, která je nastavená na hmotnost člověka. Krysy obrovské mají špatný zrak, ale o to lepší sluch a čich. A právě jejich dobrého čichu se využívá při hledání min. Pro využití jsou vhodné nejen díky nízkým výdajům na výcvik, ale také díky své dlouhověkosti. Mnohdy se dožívají až osmi let.
Výcvik krys
Výcvik krys probíhá pomocí klikru na principu spojení požadavaného chování se zvukem a odměnou. Nejprve se učí poznávat pach výbušnin (TNT) ukrytý v čajovém vajíčku. Když krysa očuchává vajíčko s pachem výbušniny, ozve se kliknutí a dostane pamlsek. Tímto způsobem si zafixuje, že kdykoliv se přiblíží k TNT, dělá to dobře.
Jakmile zvládne první fázi, výcvik se ztěžuje a kryse se předkládá více objektů, ale pouze jen jeden nese vůni výbušniny. Až dokáže stoprocentně určit, kde se nachází požadovaný pach, přesouvá se výcvik do venkovního areálu, kde se snaží najít pach výbušniny v zemi. Pokud ucítí TNT, začne hrabat, a tím dává signál, že právě na tomto místě je ukryta výbušnina.
Nenechte se ale zmýlit, pořád se pracuje s čajovým vajíčkem, které se až časem vymění za deaktivovanou minu. Celý výcvik končí stejně jako u lidí závěrečnou zkouškou, kdy musí krysa najít v zemi na ploše 400 m² náhodně rozmístěné deaktivované miny. Pokud označí všechna místa, kde se miny nacházejí, složí zkoušku na výbornou a je připravena na akci v terénu.
Při hledání jsou na jedničku
V terénu krysa vyniká větší rychlostí a bezpečností oproti běžným metodám. Udává se, že jedna krysa je schopna zkontrolovat 200 až 400 m² za den, neboť hledá pouze výbušniny a ignoruje kovový šrot. Krysám se dostává nejen exkluzivní péče, ale také se dbá na to aby je práce bavila, což z velké části stojí za úspěchem akce v terénu.
Od roku 2000 prošly výcvikem přes stovky krys, které v Tanzánii objevily 1500 min na ploše 240 000 m² a v Mozambiku 26 934 ručních zbraní a střeliva a 1 087 bomb na rozloze 9 898 690 m². V dnešní době probíhá vedle projektu využití krys na vyhledávání min i projekt na detekci tuberkulózy. Kdokoliv může práci APOPO podpořit adopcí krysích hrdinů.
Zdroje: BBC Earth, APOPO, The New York Times