Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od psích granulí po zbytky svíček. Vybíravé nejsou. Vazba mezi myší a sýrem je však v lidských dějinách doslova archetypální. Pojďme ji prozkoumat hlouběji.

Myš a sýr
Není myš jako myš. Vyobrazené zvířátko se snad nejvíc podobá pískomilovi… ale ten sýr rozhodně stojí za námahu! | Zdroj: Wikimedia Commons, Pixabay

Myšák upalující raketovým tempem za kouskem ementálu je známým výjevem z ikonického seriálu Tom a Jerry. Nicméně myši byly se sýrem spojovány odnepaměti. Chcete chytit myš? Nastražte na ni sýr. Zkoušíte nakreslit myš? Pokud váš výtvor připomíná křivouché morče, přimalujte vedle žlutý trojúhelník s dírami a bude jasno. Morče vedle sýru nikdo hledat nebude.

Není myš jako myš

Úvodem k tématu raději na chvilku nahlédněme do zoologické systematiky. Jako „myš“ označují lidé ledacos – hraboše, potkany, občas dokonce veverku. Pravda, obvykle se jedná o menšího hlodavce s dlouhým ocasem. Hraboši sice mají ocásek celkem krátký, jinak ale podstatu „myšovitosti“ naplňují skvěle – jsou malí, šediví a rychle utíkají. Dávají však přednost trávě, zrní a zelenině, po kusu vyzrálé goudy opravdu netouží.

Na chalupách i okrajích vesnic se často setkáme s myšicemi. Tato půvabná stvoření mají noční aktivitu, proto jejich výrazu dominují obrovské oči a uši hodné komerčního Mickey Mouse. Rády požírají semena rostlin a stromů a loví drobné bezobratlé.

Opravdová myš, tedy myš domácí, je na lidská sídla vázána velmi často. A za potravu jí poslouží téměř cokoliv.

myšice s buráky
Ani toto není myš, nýbrž ukázková myšice. Ale buráky jí rozhodně chutnají! Foto: Pixabay.com

Oblíbená lahůdka z Ameriky

Pokud bychom se zaměřili na myší jídelníček, hlavní složku bude tvořit zrní. Potravu doplňuje ovocem, rostlinami, bezobratlými či kousky masa. V nouzi myši okoušou i papír, lepenku či vosk. Myška není vybíravá a zvláště ochotně pojídá výživově bohaté zdroje. Sýr proto z energetického hlediska rozhodně obstojí a šediví hlodavci jej žerou velmi rádi. Přesto existuje pokrm, který myši nadchne ještě více. Burákové máslo. Je totiž dostatečně tučné a intenzivně voní. Tajemství myší obliby této potraviny objevili i deratizéři a zařadili arašídovou pomazánku do svého repertoáru návnad. Proč však neudělali totéž animátoři a Jerry neutíká do úkrytu se sklenicí této dobroty?

Mice on Peanut Butter | Two mice have been visiting a jar of… | Flickr
Tohle zvířátko už skutečně připomíná myš. A burákové máslo je (prý) opravdové! | Zdroj: Flickr.com – CC0

Hlodavci v lidských dějinách

Důvodů pro přednostní právo sýru v myším životě by se našlo více a žádný není úplný. Jak již bylo naznačeno v úvodu – sýr se dobře kreslí. Pro účel nezaměnitelné ilustrace je rozhodně lepší skrojek žlutého sýra než hrouda pomazánky. Dalším důvodem býval tradiční způsob skladování sýra – nechával se zrát volně v policích, na rozdíl od ostatních potravin, které bylo možné uzavřít do sklenic či zavěsit od stropu. Nejčastějším cílem útoku myší se pak logicky stala právě tato přiměřeně chutná a nedostatečně zabezpečená potravina.

Přirovnání o sepjatém vztahu myši a sýru se objevuje již v jednom prastarém filosofickém pojednání antického vzdělance Senecy. O spojitosti mezi šedým hlodavcem a chutnou potravinou evidentně existují doklady i z dob před více než dvěma tisíci lety. Nedá se nic dělat, myš a sýr spolu kráčejí dějinami. Burákové máslo se prozatím do pohádek nedostalo.

(Zobrazeno celkem 597-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..