Zvědavý obří rejnok manta překvapil výzkumníka. Potápěč Josh Stewart fotografoval rejnokovy identifikační znaky (jedinečný vzor skvrn na břiše), které slouží k mapování populačních trendů těchto úchvatných paryb, když těsně kolem něj rejnok udělal efektní otočku.
Cheeky Giant Manta from Blue Sphere Media on Vimeo.
„Za léta mého natáčení s mantami jsem nikdy jsem svědkem takového mimořádného kontaktu mezi rejnokem a potápěčem. Síla a charisma této obří manty bylo až zahanbující!“ uvedl Shawn Heinrichs z organizace WildAid. Právě Shawn Heinrichs z WildAid a Josh Stewart z organizace Manta Trust prováděli výzkum a natáčení v peruánských vodách, které jsou spolu s ekvádorskými domovem jednoho z nejvýznamnějších obyvatel východního Pacifiku.
Organizace WildAid pořádá celosvětovou kampaň na ochranu mant, které jsou ohroženy jak čínskou poptávkou jejich žábrách a ploutvích, tak i stavem oceánu obecně. Díky práci s komunitami se již podařilo vytvořit chráněné útočiště pro manty v Indonésii. Podobný projekt se snaží zahájit i v Peru a omezit jak cílený rybolov, tak i ohrožení mant sítěmi. Vzhledem k poklesům regionálních populací mant byly zařazeny do přílohy II Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), tzn. že jejichž obchodování je na mezinárodní úrovni omezeno a podřízeno dozoru.
Manta obrovská (Manta birostris) patří mezi paryby do řádu pravých rejnoků (Rajiformes), je největší mezi rejnoky. Dorůstá velikosti kolem 3–5 metrů s rozpětím ploutví až 9 metrů a hmotností přes jednu tunu. Manty se živí převážně planktonem, který filtrují z vody přes žábry. Manty mají vzhledem k tělu i poměrně velký mozek.
Zdroj: Blue Sphere Media, WildAid.org