Populární pár hrochů obojživelných v pražské zoo přivedl na svět své třetí mládě. Malý sameček se narodil 28. ledna a pražská zoo tak slaví další chovatelský úspěch. Pro Slávka s Maruškou je to jejich třetí odchovávané mládě, tentokrát poprvé v novém Pavilonu hrochů, otevřeném v roce 2013. V pátek 19. února byla Maruška s mládětem poprvé vypuštěna do expozice a po chvíli se k nim připojil otec. Od soboty tak mohou návštěvníci zoo vidět celou rodinu pohromadě.
„Šestnáctiletá samice Maruška porodila mládě během noci ve speciálním odstavném boxu s bazénem. Oddělení samice před porodem kopíruje situaci ve volné přírodě, kde samice před narozením mláděte opouští skupinu a mládě se rodí na mělčině podél břehu. Je kojeno pod vodou a matka prvních několik dní vodu vůbec neopouští, dokud mládě nezesílí. Během této doby si mládě velmi úzkostlivě hlídá, pomáhá mu držet se nad vodou a natáčí se tak, aby se mládě co nejsnáze dostalo ke strukům. Březost u hrochů trvá v porovnání s ostatními srovnatelně velkými zvířaty pouze 8 měsíců. Novorozené mládě váží zhruba 35-45 kg, ve stáří 2 týdnů, kdy se s ním samice připojuje zpět ke stádu, už váží dvakrát tolik,“ sdělila kurátorka Barbora Dobiášová.
V pražské zoo chovatelé spojili Marušku s mládětem a jeho otcem Slávkem po třech týdnech od porodu. Jako první šla do expozice Maruška, kterou následovalo zvědavé mládě. Malý sameček se ničeho nebál a po chvíli nadšeně následoval matku do velkého bazénu. Z přilehlého boxu už rodinu pozoroval i Slávek. Po chvíli Maruška s mládětem vylezli na břeh, ještě přes zábrany se se Slávkem pozdravili a vrátili se zpět do vody. Poté chovatelé vypustili samce, který chvíli rozpačitě postával na břehu a pozoroval rodinu. Jeho vstupu do vody bránila Maruška, která si svého potomka pečlivě hlídala a sledovala, jak se bude otec chovat. Slávek se do vody trochu bál, ale po nějaké době se osmělil a připojil se k rodině.
Vzhledem k tomu, že spojení hroší rodiny proběhlo bez problémů, bude pavilon od soboty 20. února otevřen pro návštěvníky, kde uvidí jak roztomilé okaté hroší mládě, tak i jeho rodiče. Mládě je ale ještě velmi malé, proto zůstane hrochům otevřen i vchod do zázemí, kam mohou v případě potřeby odejít.
První hroch obojživelný se v Praze objevil v roce 1933 a byl to dnes již legendární hroch Petr z cirkusu Kludský. Další hroch se objevil až v roce 1944. Ten rok přijela z rozbombardovaného Berlína samice Zuzana. Od té doby je hroch neodmyslitelnou částí pražské zoo. Do dnešních dnů zde bylo odchováno 11 mláďat, včetně dvojčat Kibo a Kivu. V roce 2013 se přestěhovali do zbrusu nového pavilonu v horní části zoo.
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je velký sudokopytník vyskytující se téměř po celé Africe. Jedná se o nejnebezpečnější zvíře Afriky. Přes den se hroši válejí v bahně nebo plavou ve vodě. V noci vylézají a chodí se pást. V České republice jej můžeme vidět v pražské a ostravské zoo, která vede mezinárodní plemennou knihu. Známý je také hroch Davídek v Habrkovicích. V brzké době se také hroši vrátí do královédvorské zoo, kde obydlí jedno z jezírek v safari.
Zdroje: Jana Myslivečková, Zoo Praha