Akvarijní ryby a jejich nejčastější nemoci

Každý z akvaristů se určitě potkal s nějakou nemocí ryb. Faktem je, že ne všechny nemoci jsou pouhým pohledem do akvária rozpoznatelné. Někdy se může stát, že aniž bychom si toho všimli, najdeme v akváriu pošlé rybky. Ale my se teď budeme věnovat spíše nemocem, které můžeme na rybkách rozeznat.

akvarijní ryby nemoci
Krásné a zdravé rybky v akváriu nejsou samozřejmost. Kredit: Pixabay.com

Častou příčinou onemocnění může být už jen samotný přesun rybek z prodejny akvaristiky k Vám domů do akvária. V tomto případě je spouštěčem stres. Další příčinou onemocnění může být třeba špatné složení vody, nevhodné krmení, nevhodně nakombinované druhy ryb, velké množství ryb v malém akváriu a podobně.

V prvé řadě je důležité při prvním náznaku nemoci takovou rybku oddělit od ostatních, aby nám nenakazila ostatní. Proto je vhodné mít v záloze tzv. karanténní nádrž o objemu cca 20 litrů. Takovou nádrž využijeme i při nákupu nových rybek do akvária, kdy tyto zde umístíme na dobu asi 14 dnů.

Jak poznat nemocnou rybu

Mezi nejčastější příznaky jsou vybarvení rybky (vybledne), stažené ploutve, nafouklé břicho, bílé chomáčky na místech postižených plísní, zakalené oko, nebo se také rybky začnou otírat o předměty v akváriu, jako např. dekorace.

Nejčastější nemoci ryb

Pozor na parazita

Krupička neboli parazit jménem Ichthyophthirius multifiliis – je to parazit, který napadá povrch těla a mezi příznaky patří bílé až bílo-šedé tečky na těle ryb a otírání se o předměty v akváriu. K léčbě použijeme eSHa Exit a eSHa 2000. Dalším z přípravků je také malachitová zeleň.

Kredit: rostlinna-akvaria.cz

Nafouklé břicho? Vodnatelnost

Infekční vodnatelnost – tuto nemoc poznáme podle nafouklého břicha rybky, vypouklých očí a naježených šupin. Jedná se o nemoc, při které se hromadí voda v těle. Původ je bakteriální a tudíž použijeme univerzální přípravek jako např. eSHa Gastrobac nebo Seachem ParaGuard. Příčinou nemoci je většinou špatná údržba akvária a vysoká hodnota dusitanů ve vodě.

Kredit: rostlinna-akvaria.cz

Hledejte plíseň na ploutvích

Bakteriální rozpad ploutví – je to nemoc zejména živorodých rybek a projevuje se vatovitými útvary s jemnými vlákny, které vystupují zespod šupin ryb. Příznakem je také rozpad ploutví a jejich zaplísnění. Je to opět, jak již z názvu vyplývá, bakteriální onemocnění a léčí se léčivy proti bakteriím jako např. baktopurem a esha 2000.

Závojnatky trpí na měchýř

Zánět plynového měchýře – touto nemocí trpí nejčastěji závojnatky. Projevují se nekoordinací směru plavání (hlavou nahoru nebo dolů). Často má také rybka problém se potopit. Při léčbě se musíme opět soustředit na správnou údržbu akvária, okysličovat vodu a léčit opět např. pomocí Seache ParaGuard.

Jak předejít nemoci

V prvé řadě musíme dbát na udržování čistoty v akváriu a chránit rybky před stresem.

Další příčinou může být nekvalitní krmivo jako je např. živé krmení. Zde musíme dbát o to, abychom krmivo před podáním řádně proprali ve vodě.

Příčinou nemoci může také být zanesení nemoci do akvária při nákupu nových rybek. Zde bychom určitě měli využít karanténní nádrž a alespoň 14 dní nechat nové rybky mimo hlavní nádrž a pozorovat je, zda se neprojeví nějaké nemoci.

Zdroj: primanapady.cz, rostlinna-akvaria.cz

Share

2 comments on “Akvarijní ryby a jejich nejčastější nemoci

  1. Hanka

    Dobrý den,mám zásobárnu krásně oranžovou,ale nějak ztrácí barvu. Je to také nějaký druh plísně a jak postupovat? Dá se to léčit nebo je to i krmivem? V zoo prodejně mi doporučili MIX S.A.K.
    Děkuji za info
    Hanka

    Reply
    1. Hanka

      Dobrý den,mám krásně oranžovou závojnatku,ale zaćala ztrácet barvu. Je to druh nějaké plísně nebo špatné krmivo? V zoo prodejně mi doporučili MIX S.A.K. od té doby světlá. Když jsem krmila vločkovým krmivem,byla ryba krásně oranžová.
      Díky za info Hanka

      Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..