Záchrannou stanicí pro mořské savce poblíž Los Angeles otřásl záměrný útok na zotavující se lachtaní pacienty – vodu jednoho ze sedmi rekonvalescenčních bazénů pro lachtaní mláďata kontaminoval prozatím neznámý pachatel.
Téměř dvě desítky lachtanů kalifornských (Zalophus californianus) v Pacifickém centru mořských savců v Laguna Beach se v posledních čtyřech měsících zotavily natolik, že zvířata mohla být v řádu dnů vypuštěna zpět do přírody. V noci z 27. na 28. dubna však neznámý útočník kontaminoval vodu v jejich bazénu chlorem. Otrávené vody si zaměstnanci záchranné stanice všimli ráno po příchodu do práce: žádný lachtan z onoho bazénu nebyl ve vodě, což nebylo obvyklé. Zblízka pak bylo vidět, že téměř všichni pacienti měli oteklé nebo zastřené oči, a z vody byl navíc cítit silný zápach.
Přivolaná policie zjistila v kontaminované vodě cca tisíckrát vyšší koncentraci chloru, než jsou bezpečné hodnoty pro mořské savce. Útok způsobil 15 lachtanům popáleniny a také hnisání očních rohovek, přesto však byli lachtani zasaženi méně, než by se v takovém případě očekávalo: kromě popálenin nevykazovali další obvyklé symptomy otravy, jako jsou průjmy či zvracení. Pacienti tedy zřejmě byli natolik prozíraví, že ihned po kontaminaci všichni vodu opustili. Osm zvířat se již z útoku téměř zotavilo, zbylých sedm ale zůstává v péči veterináře.
Zatím není známa pachatelova totožnost ani motiv. Vyšetřovatelé ale předpokládají, že útočník prostor dobře znal, a proto je možné, že jím byl nespokojený bývalý nebo současný zaměstnanec. Policie má také k dispozici videozáznam, na němž je vidět silueta podezřelého.
Jedná se o první útok na zvířata v Pacifickém centru – za celých 44 let existence této záchranné stanice se ošetřovatelé s ničím podobným nesetkali. Záměrnou kontaminací vody se útočník dopustil porušení Zákona o ochraně mořských savců (Marine Mammal Protection Act – MMPA), který v USA platí od roku 1972. Po dopadení bude dotyčný čelit nejen státnímu, ale i federálnímu soudu.
Letošní rok není pro lachtany nijak příznivý: vlivem oteplení oceánů totiž tisíce lachtanů přicházejí o potravu. Centra mořských savců jsou tedy přeplněna zachráněnými lachtany, kteří jsou po několikaměsíčním ozdravném pobytu vypouštěni zpět do oceánu, kde by již měli být schopni přežít i ve ztížených podmínkách.
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…