Chlorový útok ohrozil lachtany

Záchrannou stanicí pro mořské savce poblíž Los Angeles otřásl záměrný útok na zotavující se lachtaní pacienty – vodu jednoho ze sedmi rekonvalescenčních bazénů pro lachtaní mláďata kontaminoval prozatím neznámý pachatel.

lachtani kalifornští

Mláďata lachtanů kalifornských | Kredit: Sequoia Hughes, CC BY 2.0

Téměř dvě desítky lachtanů kalifornských (Zalophus californianus) v Pacifickém centru mořských savců v Laguna Beach se v posledních čtyřech měsících zotavily natolik, že zvířata mohla být v řádu dnů vypuštěna zpět do přírody. V noci z 27. na 28. dubna však neznámý útočník kontaminoval vodu v jejich bazénu chlorem. Otrávené vody si zaměstnanci záchranné stanice všimli ráno po příchodu do práce: žádný lachtan z onoho bazénu nebyl ve vodě, což nebylo obvyklé. Zblízka pak bylo vidět, že téměř všichni pacienti měli oteklé nebo zastřené oči, a z vody byl navíc cítit silný zápach.

Jako tito tři lachtani měly být oběti útoku  brzy vypuštěny do přírody. | Kredit: RDPixelShop, CC BY-SA 2.0

Tisícinásobná koncentrace chloru

Přivolaná policie zjistila v kontaminované vodě cca tisíckrát vyšší koncentraci chloru, než jsou bezpečné hodnoty pro mořské savce. Útok způsobil 15 lachtanům popáleniny a také hnisání očních rohovek, přesto však byli lachtani zasaženi méně, než by se v takovém případě očekávalo: kromě popálenin nevykazovali další obvyklé symptomy otravy, jako jsou průjmy či zvracení. Pacienti tedy zřejmě byli natolik prozíraví, že ihned po kontaminaci všichni vodu opustili. Osm zvířat se již z útoku téměř zotavilo, zbylých sedm ale zůstává v péči veterináře.

Policie podezřívá i zaměstnance

Zatím není známa pachatelova totožnost ani motiv. Vyšetřovatelé ale předpokládají, že útočník prostor dobře znal, a proto je možné, že jím byl nespokojený bývalý nebo současný zaměstnanec. Policie má také k dispozici videozáznam, na němž je vidět silueta podezřelého.

Jedná se o první útok na zvířata v Pacifickém centru – za celých 44 let existence této záchranné stanice se ošetřovatelé s ničím podobným nesetkali. Záměrnou kontaminací vody se útočník dopustil porušení Zákona o ochraně mořských savců (Marine Mammal Protection Act – MMPA), který v USA platí od roku 1972. Po dopadení bude dotyčný čelit nejen státnímu, ale i federálnímu soudu.

lachtani kalifornští

Podvyživení lachtani jsou na rozdíl od zdravých apatičtí a pod kůží se jim zřetelně rýsují kosti. Tito dva ale měli štěstí – postaralo se o ně Pacific Marine Mammal Center. | Kredit: ThePMMC, YouTube

Lachtani letos trpí hlady

Letošní rok není pro lachtany nijak příznivý: vlivem oteplení oceánů totiž tisíce lachtanů přicházejí o potravu. Centra mořských savců jsou tedy přeplněna zachráněnými lachtany, kteří jsou po několikaměsíčním ozdravném pobytu vypouštěni zpět do oceánu, kde by již měli být schopni přežít i ve ztížených podmínkách.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 631-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..