Druhé letošní mládě nosorožce dvourohého v královédvorské zoo na sebe nenechalo dlouho čekat. Zoo Dvůr Králové tak upevnila své přední postavení mezi chovateli nosorožců dvourohých na celém světě. Nyní už obě nová mláďata začala chodit na procházky do výběhu.
Malý nosorožec se narodil 13. června v nočních hodinách samici Evě. Šlo o druhý porod u nosorožců během pěti dní. Otcem se stal (stejně jako v prvním případě) samec Davu, pro kterého je to čtvrtý potomek. U Evy se jednalo o první porod.
Mládě vážilo 31 kg, což je o pouhý kilogram méně než porodní hmotnost prvního mláděte. Porod probíhal v klidu a Eva se o svého potomka začala ihned starat. Krátce po porodu bylo zjištěno, že nový přírůstek je také sameček.
Obě mláďata se na první procházku vydala 30. června a od té doby je při příznivém počasí můžete zahlédnout z pěší lávky. Jejich výběh se nachází za velkým výběhem nosorožců tuponosých jižních. Jména zatím nemají, ošetřovatelé jim však pracovně říkají Jasoň a Drsoň.
Malý sameček je celkově 43. mládě nosorožce dvourohého narozené ve zdejší zoo. Dvorská skupina nosorožců dvourohých tak čítá už neuvěřitelných 16 jedinců – osm samců a osm samic. Jedná se o největší skupinu nosorožců chovanou v evropských zoologických zahradách.
Nosorožec dvourohý neboli černý (Diceros bicornis) je menší z afrických druhů nosorožců. Jeho horní pysk, prodloužený do špičky, je uzpůsoben ke spásání větviček. Právě díky tomu je to vyhlášený potravní specialista. V zoologických zahradách se však naučil žrát i seno či zeleninu.
Existuje několik poddruhů tohoto nosorožce, z nichž jsou v evropských zoologických zahradách chovány dva – nosorožec dvourohý jižní (Diceros bicornis minor) je chován v německém Frankfurtu nad Mohanem; v ostatních zoo najdeme nosorožce dvourohého východního (Diceros bicornis michaeli).
Zdroj: zoodvurkralove.cz
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…