V Zoo Dvůr Králové se narodil nosorožec

Ve čtvrtek 9. června se v Zoo Dvůr Králové narodilo 42. mládě nosorožce dvourohého. Matkou nového přírůstku se stala samice Jasmína, která se narodila ve dvorské zoo před šesti lety. Otcem je desetiletý Davu pocházející ze zoo v německém Krefeldu. Matka i mládě jsou v pořádku, mládě váží 32 kg a ihned po porodu začalo sát mléko.

nosorožec mládě sameček

Mláďata nosorožců mají až do věku několika měsíců místo rohu pouze malý hrbolek.
Kredit: © Hynek Glos, ZOO Dvůr Králové

„Samice začala rodit ve čtvrtek před šestou hodinou večer. Porod proběhl zcela hladce a bez jakéhokoli zásahu ošetřovatelů, což považujeme za velký úspěch. Jasmína je prvorodička,“ uvádí ošetřovatelka nosorožců Veronika Hošková.

Březost Jasmíny trvala 452 dní, což je u nosorožců dvourohých normální délka březosti. V současné době se skupina nosorožců dvourohých ve dvorské zoo rozrostla na 16 jedinců, což je největší skupina chovaná v Evropě.

nosorožec mládě sameček

Porodní váha samečka činila 32 kg, což je optimální váha. Nejtěžší zaznamenané mládě v královédvorské zoo byla samička Molly, vážila 45 kg.  |  Kredit: © Hynek Glos, ZOO Dvůr Králové

Ještě další dvě samice tohoto druhu nosorožce Eva a Jola jsou březí. Další nosorožčátko můžeme očekávat během následujících dní nebo týdnů, protože Eva zabřezla v podobném termínu jako Jasmína. Druhá březí samice Jola má termín až na začátku podzimu.

nosorožec mládě sameček

Mládě zůstává s matkou do 2 let věku. | Kredit: © Hynek Glos, ZOO Dvůr Králové

Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis), jinak také nazývaný černý, je menším z afrických druhů nosorožců a je kriticky ohrožený. Na světe jich žije již méně než pět tisíc. I proto, že rohy nosorožců jsou pro své údajné léčivé účinky stále žádaným artiklem na trhu tradiční čínské medicíny, z rohů se také vyrábí ceněné dekorativní předměty pro blízký východ. Cena rohu nosorožce dosahuje až 100 tisíc dolarů za kilogram, je tedy cennější než zlato, platina, diamanty nebo kokain.

nosorožec mládě sameček

Sameček s Jasmínou obývají box ve třetím pavilonu. V létě budou využívat jeden ze 4 výběhů.
Kredit: © Hynek Glos, ZOO Dvůr Králové

Během následujících týdnů, pokud tomu bude odpovídat počasí, by se sameček mohl poprvé vydat do venkovního výběhu.

nosorožec mládě sameček

První napití mateřského mléka, tzv. mleziva, je velmi důležité, protože obsahuje látky, posilující imunitu mláděte. | Kredit: © Hynek Glos, ZOO Dvůr Králové

Zdroj: Zoo Dvůr Králové, IUCN Red List Of Threatened Species

(Zobrazeno celkem 919-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “V Zoo Dvůr Králové se narodil nosorožec

  1. Pingback: V zoo Dvůr Králové se narodil nosorožec | Gold Digest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..