Druhé mládě nosorožce ve Dvoře Králové

Druhé letošní mládě nosorožce dvourohého v královédvorské zoo na sebe nenechalo dlouho čekat. Zoo Dvůr Králové tak upevnila své přední postavení mezi chovateli nosorožců dvourohých na celém světě. Nyní už obě nová mláďata začala chodit na procházky do výběhu.

nosorožec dvourohý mládě

Mládě se poslední červnový den vydalo poprvé do výběhu. | Kredit: © Simona Jiřičková

Malý nosorožec se narodil 13. června v nočních hodinách samici Evě. Šlo o druhý porod u nosorožců během pěti dní. Otcem se stal (stejně jako v prvním případě) samec Davu, pro kterého je to čtvrtý potomek. U Evy se jednalo o první porod.

Mládě vážilo 31 kg, což je o pouhý kilogram méně než porodní hmotnost prvního mláděte. Porod probíhal v klidu a Eva se o svého potomka začala ihned starat. Krátce po porodu bylo zjištěno, že nový přírůstek je také sameček.

nosorožec dvourohý mládě

Sameček si užívá velkého prostoru. | Kredit: © Simona Jiřičková

Obě mláďata se na první procházku vydala 30. června a od té doby je při příznivém počasí můžete zahlédnout z pěší lávky. Jejich výběh se nachází za velkým výběhem nosorožců tuponosých jižních. Jména zatím nemají, ošetřovatelé jim však pracovně říkají Jasoň a Drsoň.

Malý sameček je celkově 43. mládě nosorožce dvourohého narozené ve zdejší zoo. Dvorská skupina nosorožců dvourohých tak čítá už neuvěřitelných 16 jedinců – osm samců a osm samic. Jedná se o největší skupinu nosorožců chovanou v evropských zoologických zahradách.

nosorožec dvourohý mládě

Obě nová mláďata se ve výběhu střídají. | Kredit: © Simona Jiřičková

Nosorožec dvourohý neboli černý (Diceros bicornis) je menší z afrických druhů nosorožců. Jeho horní pysk, prodloužený do špičky, je uzpůsoben ke spásání větviček. Právě díky tomu je to vyhlášený potravní specialista. V zoologických zahradách se však naučil žrát i seno či zeleninu.

Existuje několik poddruhů tohoto nosorožce, z nichž jsou v evropských zoologických zahradách chovány dva – nosorožec dvourohý jižní (Diceros bicornis minor) je chován v německém Frankfurtu nad Mohanem; v ostatních zoo najdeme nosorožce dvourohého východního (Diceros bicornis michaeli).

Zdroj: zoodvurkralove.cz

(Zobrazeno celkem 705-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..