Lidé a příroda

Handicapovaní pomáhají želvám!

Published by
Robert Kostner
Kriticky ohrožené želvy mizí z oceánů. Kredit: © David Vašina, morskezelvy.cz

Lidé se zdravotním postižením se spojili, aby ukázali, že přírodu může chránit každý. Konkrétně pomáhají chránit kriticky ohrožené druhy mořských želv v Indonésii.

Želvička z PROSAZu. Kredit: © morskezelvy.cz

PROSAZ, z. ú. je organizace pomáhající lidem se zdravotním postižením žít normálně. Zapojuje je do běžného života zajištěním přímé péče, nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit a zaměstnáváním v chráněných dílnách. Tam pracují hlavně zdravotně znevýhodněné osoby s invalidním důchodem.

A právě tito lidé, kteří sami potřebují pomoc a podporu, se rozhodli, že chtějí sami pomáhat měnit svět k lepšímu. A jde jim to skvěle! Dokazují, že pomoci může opravdu každý. Zdravotně postižení z Chráněných dílen PROSAZ chtějí pomoci přírodě a kriticky ohroženým živočichům – vybrali si mořské želvy.

Mořských želv totiž dramaticky ubývá. Vědci tvrdí, že některé druhy mohou vyhynout do dvaceti let. Z tisíce nakladených vajíček přežije do dospělosti pouze jedna želva. Přesto, že je to zakázané zákonem, turisti jedí v restauracích želví vejce a místní z želv za živa nad ohněm strhávají krunýře, aby z nich udělali suvenýry. Želvy se zamotávají do odpadu v moři a pletou si plovoucí igelitové sáčky se svou přirozenou potravou – medúzami. Mořským želvám už 15 let pomáhá česká bioložka Hana Svobodová, vedoucí programu Chráníme mořské želvy, kterému se díky hlídání pláží před pytláky již podařilo zachránit přes 2.200.000 vajíček ohrožených mořských želv a malé želvy vypustit do moře.

Z vylíhlých mláďat želv přežije do dospělosti jedno z tisíce. Kredit: © Vít Lukáš, morskezelvy.cz

Na podporu projektu se lidé se zdravotním postižením rozhodli šít hračky ve tvaru želvy, vyrábět svíčky a mýdla s motivem želvy, ale i potravinové sáčky z biobavlny. Tím chtějí zdravotně postižení upozornit i na problémy s plasty a jiným odpadem a poukázat na snadné řešení – minimalizaci vzniku odpadu opakovaným používáním látkových obalů.

Jedna hotová, na další se pracuje. Kredit: © morskezelvy.cz

Výrobky podporující tento projekt najdete v prodejnách chráněných dílen PROSAZ, na e-shopu, ale i na pravidelných prodejních akcích, kde mají chráněné dílny PROSAZ stánek se svými ručně dělanými výrobky. První společnou akcí je Koncert pro želvy 19.9.2019 od 19 hodin v hostinci Na staré Vozovně v pražských Střešovicích.

Koupí některého z výrobků pomůžete hned třikrát! Minimalizujete odpad, pomůžete mořským želvám (podpoříte hlídání pláží před pytláky, vzdělávání dětí v Indonésii a rozvoj místních obyvatel, tak aby minimalizovali odpad a chovali se lépe k přírodě), pomůžete i zdravotně postiženým v ČR žít normálně, dělat v chráněných dílnách práci, která má smysl a díky které dokazují, že pomáhat přírodě může opravdu každý!

Zdroj: www.morskezelvy.cz, www.prosaz.cz

Robert Kostner

Šéfredaktor

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago