Keporkaci si hrají s delfíny

Published by
Eliška Churaňová

Chování, kdy si jeden druh savce hraje s druhým, není zcela výjimečnou vzácností. V našem povědomí však bývá spojeno s poněkud drsnou „hrou“ lovce a kořisti, ať už se jedná o živočichy suchozemské, jako například kočky a myši, nebo o mořské savce jako kosatky a lachtany. Některé hry mezi různými druhy zvířat jsou však skutečnými hrami v pravém smyslu – aktivitami činěnými pro pobavení obou stran.

Keporkak si hraje s delfínem. | Kredit: Mark H. Deakos, NOAA (2010). Aquatic Mammals 36(2), 121-128.

Právě takové chování bylo už několikrát pozorováno nedaleko Havajských ostrovů mezi keporkaky (Megaptera novaeangliae) a delfíny skákavými (Tursiops truncatus). Při setkání skupiny delfínů se dvěma keporkaky došlo k oddělení dvou dospělých delfínů od skupiny a záměrné změně jejich směru a přiblížení se k páru velryb. V neobvyklé mezidruhové interakci keporkak pomalu postupně vyzdvihl svou tlamou oba delfíny do vzduchu. Na velrybě delfíni balancovali, dokud se neskutáleli dolů. Delfíni podle pozorovatelů působili zdravě a s velrybou spolupracovali, a proto se vědci kloní k názoru, že se jedná o hravé chování, a nikoli o akt agresivity nebo soucitu ze strany keporkaků. K podobné situaci došlo na jiném místě poblíž ostrova Maui – aktéry byli tentokrát velrybí matka s mládětem a jiný delfín; hra však probíhala téměř stejně.

Nedávná pozorování interakcí keporkaků a delfínů také ukázala, že delfíni někdy používají velryby jako podmořské taxíky – dokud se ovšem dokážou na velkém kamarádovi udržet.

Kytovčí hravost nás nemusí příliš překvapovat – mořští savci jsou výjimečně inteligentními tvory, a není tedy důvod, proč by se ve volném čase nebavili právě hrami.

Zdroj: Deakos, M. H. et al. (2010). Two Unusual Interactions Between a Bottlenose Dolphin (Tursiops truncatus) and a Humpback Whale (Megaptera novaeangliae) in Hawaiian Waters. Aquatic Mammals 36 (2): 121–128. doi:10.1578/AM.36.2.2010.121

Eliška Churaňová

Redaktorka, editorka

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

1 rokem ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

1 rokem ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

1 rokem ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

2 roky ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

2 roky ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

2 roky ago