Keporkaci si hrají s delfíny

Chování, kdy si jeden druh savce hraje s druhým, není zcela výjimečnou vzácností. V našem povědomí však bývá spojeno s poněkud drsnou „hrou“ lovce a kořisti, ať už se jedná o živočichy suchozemské, jako například kočky a myši, nebo o mořské savce jako kosatky a lachtany. Některé hry mezi různými druhy zvířat jsou však skutečnými hrami v pravém smyslu – aktivitami činěnými pro pobavení obou stran.

Keporkak si hraje s delfínem - a baví se oba. | Kredit: Mark H. Deakos, NOAA (2010). Aquatic Mammals36(2), 121-128.

Keporkak si hraje s delfínem. | Kredit: Mark H. Deakos, NOAA (2010). Aquatic Mammals 36(2), 121-128.

Právě takové chování bylo už několikrát pozorováno nedaleko Havajských ostrovů mezi keporkaky (Megaptera novaeangliae) a delfíny skákavými (Tursiops truncatus). Při setkání skupiny delfínů se dvěma keporkaky došlo k oddělení dvou dospělých delfínů od skupiny a záměrné změně jejich směru a přiblížení se k páru velryb. V neobvyklé mezidruhové interakci keporkak pomalu postupně vyzdvihl svou tlamou oba delfíny do vzduchu. Na velrybě delfíni balancovali, dokud se neskutáleli dolů. Delfíni podle pozorovatelů působili zdravě a s velrybou spolupracovali, a proto se vědci kloní k názoru, že se jedná o hravé chování, a nikoli o akt agresivity nebo soucitu ze strany keporkaků. K podobné situaci došlo na jiném místě poblíž ostrova Maui – aktéry byli tentokrát velrybí matka s mládětem a jiný delfín; hra však probíhala téměř stejně.

Nedávná pozorování interakcí keporkaků a delfínů také ukázala, že delfíni někdy používají velryby jako podmořské taxíky – dokud se ovšem dokážou na velkém kamarádovi udržet.

Kytovčí hravost nás nemusí příliš překvapovat – mořští savci jsou výjimečně inteligentními tvory, a není tedy důvod, proč by se ve volném čase nebavili právě hrami.

Zdroj: Deakos, M. H. et al. (2010). Two Unusual Interactions Between a Bottlenose Dolphin (Tursiops truncatus) and a Humpback Whale (Megaptera novaeangliae) in Hawaiian Waters. Aquatic Mammals 36 (2): 121–128. doi:10.1578/AM.36.2.2010.121

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..