Kočkodani používají dialekty

Kočkodan Campbellův používá zřejmě jeden z nejkomplexnějších komunikačních systémů ve zvířecí říši. Výzkum v západní Africe ukázal, že primáti se vyjadřují různými způsoby na základě jejich geografického umístění, jako by měli své vlastní dialekty.

Kočkodan Campbellův

Kočkodan Campbellův
Kredit: Terrie Schweitzer, Flickr
CC BY-NC-SA 3.0

Systém varovných volání kočkodanů Campbellových (Cercopithecus Campbelli) je předmětem mnoha vědeckých studií, protože má svoji vlastní jazykovou stukturu. Už v roce 2009 někteří primatologové z univerzity v Rennes studovali kočkodany v národním parku Taï v Pobřeží slonoviny. Podařilo se jim dešifrovat základní skladbu jejich jazyka a některé jeho opakované výrazy.

Vědci objevili, že tyto zvuky, např. boom, krak, wak a hok, mají celkem přesný význam a že opice jsou dokonce schopné používat i koncovku –oo, aby dosáhly potřebné síly „slova“. Např. pro vyjádření poplachu zvukem krak, označovala koncovka –oo menší nebezpečí. Kočkodani také spojují volání do vět: „boom boom“ tak např. používají samci ke svolání opic dohromady, voláním „boom boom krak-oo krak-oo“ si vymezují své teritorium.

Různé skupiny mají různé dialekty

Francouzský lingvista Philippe Schlenker publikoval ve Springer Science v listopadu svůj nový výzkum, ve kterém tvrdí, že místo výskytu kočkodanů rozhoduje o způsobu, jakým se opice dorozumívají, stejně jako je tomu v případě našich dialektů. Na základě nashromážděných dat svých kolegů zanalyzoval a porovnal Schlenker a jeho tým některé zachycené záznamy v parku Taï se záznamy z ostrova Tiwai v Sierra Leone. S úžasem si pak uvědomil, že opice používají stejné hláskové signály pro sdělení různých významů.

Leopard nebo orel?

V parku Taï, kde jsou hlavními predátory kočkodanů leopardi a orli, může být zvuk krak překládán jako «pozor leopard» a zvuk hok jako «pozor orel». Krak-oo naopak znamená menší nebezpečí číhající na zemi, zatímco hok-oo nebezpečí přicházející z oblohy. Na ostrově Tiwai, kde se leopardi nevyskytují, se zvuky krak a hok také používají, ale jako varování před orlem i pro vyjádření neurčitého nebezpečí. Kočkodani z ostrova Tiwai význam zvuků prostě tolik nerozlišují. To by mohlo kočkodana z parku Taï, který by se vyskytl na ostrově Tiwai a slyšel zvuk krak «pozor leopard», uvést dokonce až v ohrožení života.

Kočkodan Campbellův

Kočkodan Campbellův
Kredit: Terrie Schweitzer, Flickr
CC BY-NC-SA 3.0

Schlenker aplikoval pravidla lidské řeči, aby dokázal, že i opice používají jazyk podle jistého kontextu a volí specifické výrazy tam, kde je jich potřeba. Na ostrově Tiwai se leopardi nevyskytují a zvířata neohrožují ani jiná vážná nebezpečí, která by je mohla potkat na zemi. V parku Taï jsou nebezpečí různá a proto dala vznik bohatšímu jazyku.

Lingvistika ve službách zoologie

Schlenkerův výzkum je teprve na samém počátku a chybí ještě dostatečný počet experimentů, které ověří míru předpokladů. Jedná se ale o jeden z prvních pokusů aplikace teorie lidské lingvistiky na řeč zvířat. Zoolog Kershenbaum se vyjádřil k prvnímu pokusu prohlášením na serveru Scientific American: „Velmi často se vyskytnou předsudky, že nemůžeme aplikovat lingvistické nástroje na komunikaci zvířat. Tato studie“, pokračuje Kershenbaum, „vrhá nové světlo na studium řeči zvířat“.

Kočkodany Campbellovy u nách chová ZOO Jihlava a ZOO Dvůr Králové.

Zdroj: DailyTech.com, Focus.it, redOrbit.com

Ukázka zvuků kočkodanů Campbellových

Zdroj: Jiří Bgr Vlasák, YouTube.com

 

(Zobrazeno celkem 765-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..