Korálové útesy jako rybí toaleta

Published by
Eva Karbanová

Koho by nelákala představa odpočinku plaváním v moři, potápěním se v korálových útesech kypících životem a relaxace těla i duše v průzračných mořských vodách … s přiměřeným množstvím rybí moči.

Kredit: Amanda Pollock/USFWS, Flickr – CC BY 2.0

Tým amerických vědců nedávno publikoval zajímavé výsledky své rozsáhlé práce, ve které se zabývali tím, jak ovlivňují ryby, měkkýši, korýši a další organismy lokality, které obývají. Prozkoumali mnoho rybích společenstev napříč různými mořskými ekosystémy a lokalitami a výsledky jejich práce sice možná nepřekvapí mnohou pečlivou hospodyni nebo šikovného zahradníka, ale mohou posloužit při boji proti neustávajícímu snižování druhové diverzity ve světových mořích a oceánech.

Mořská okurka | Kredit: q phia, Flickr – CC BY 2.0

Ze studie vyplývá, že pro prosperitu korálů, mořské trávy nebo mangrovových porostů je naprosto rozhodující nejen množství nebo velikost obyvatel ekosystémů, které tyto organismy tvoří, ale dokonce také druhová variabilita. Je totiž rozdíl v tom, co vyprodukuje za odpad masožravec, všežravec či býložravec. Právě jejich odpad udržuje v sytému klíčové prvky – dusík a fosfor, ty potřebují další organismy v ekosystému pro svoje přežití.

„Zkoumali jsme vše od mořských okurek po murény – 102 druhů celkem. Díky získaným datům jsme byli schopni testovat předpovědi, jak mořští živočichové recyklují dusík a fosfor,“ řekl vedoucí vědeckého týmu Jacob Allgeier. „Z těchto zjištění můžeme dělat obecné závěry pro mnoho dalších ekosystémů. Musíme ale uvést, že určité druhy mohou mít jedinečné dopady na tyto ekologické procesy.“

Vědci mají tak další důkazy, že každý článek potravního řetězce má v ekosystému svůj význam a je nezbytné, aby z tohoto řetězce nevypadl. Výsledky mohou také pomoci při obnově poničených korálových útesů a dalších ekologických společenstev.

Muréna | Kredit: Damien du Toit, Flickr – CC BY 2.0

Zdroje: 

  • www.sciencedaily.com
  • Allgeier J. E., Wenger S. J., Rosemond A. D., Schindler D. E., Craig A. L., 2015: Metabolic theory and taxonomic identity predict nutrient recycling in a diverse food web. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. Published online before print April 15, 2015. doi: 10.1073/pnas.1420819112
Eva Karbanová

Jsem doktorandka (KZR FAPPZ) na mateřské, která se kromě mateřství realizuje v chovatelské vášni a dalších zájmech, jako je (dnes již umírněné) sběratelství historických materiálů zoo Praha, Středoevropská asociace přátel zoologických zahrad a Klub chovatelů želv.

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago