Liberecká zoo se v nedávné době pochlubila veřejnosti hodnotnými přírůstky ve svých chovech. Návštěvníci se mohou přijít podívat například na zrzavá pandí dvojčata, malého lachtana či zebří a žirafí holčičku.
Většina zoologických zahrad se snaží narození cenných mláďat před veřejností tak trochu „ututlávat“. Jednak by zoo nerady zklamaly nadšené návštěvníky, kdyby mláďata nepřežila nejnáročnější první dny po porodu, jednak ani sami chovatelé nechtějí nic zakřiknout. O to větší je ale jejich radost ve chvíli, kdy je již možné dovádějící mláďata vypustit do výběhu, bazénu či prostorné voliéry a představit návštěvníkům. U kopytníků k tomu dojde téměř okamžitě – pokud se mládě narodí zdravé a zvládne se postavit, je již natolik vyvinuté, že může následovat svou matku a ostatní členy stáda. Když jej navíc samice bez problémů kojí, je téměř vyhráno. Horší situace mají při příchodu na svět například šelmy. Novorození drobečci nevidí, nedokážou se sami přemisťovat a mohou narazit na nepříznivou reakci rodičů, na nichž jsou naprosto závislí. Především pro matky prvorodičky je narození mláďat zcela neznámou situací a ne vždy ji zvládnou na jedničku. O to víc potěší, když se vše bez problémů vydaří.
Pandy červené (Ailurus fulgens) z nově sestaveného páru, samička Lotus a samec Kamala, si evidentně padly do oka. Potomky přivedla samička na svět 28. 6. 2015. Právě u tohoto druhu se se zveřejněním odchovu čekalo nejdéle. Dosud bezejmenná mláďata, sameček a samička, už několik týdnů vidí, ale ještě toho moc nenaběhají. Za potravu jim dosud slouží výhradně mateřské mléko. Ve vnější expozici je proto uvidíme nespíš až během září, tedy ve chvíli, kdy se mláďata samostatně vydají na první procházky.
Přestože liberecká zoo chová pandy červené již deset let, odchov se podařil až nyní v novější expozici v sousedství lachtanů. Právě nevhodní sousedi mohli být podle pracovníků zoo důvodem, proč se až do nynějška odchovy pand pod Ještědem nedařily. Tradiční, návštěvnicky atraktivní expozice výše ve svahu, je totiž umístěna vedle prostorného výběhu pro velké kočky, který na střídačku obývají lvi a tygři. Při pohledu na hlasité predátory nejspíš roztoužené pandy přešly všechny romantické choutky. V současnosti proto v problémové expozici bydlí pandí samečci Jing a Jang, kteří podobné problémy naštěstí neřeší.
Párek lachtanů hřivnatých (Otaria flavescens) v bazénu vedle pand byl se svými novými sousedy nejspíš rovněž spokojen a nechal se jimi inspirovat. Malá lachtaní samička přišla na svět 14. července a chovatelé opět vyčkávali, zda se bude situace vyvíjet dobře. V současné době se zdá, že byly počáteční obavy rozptýleny a po pěti letech přivítá lachtaní expozice nového člena. Matkou malého lachtana je sedmiletá Mano a jedná se o jejího prvního potomka. Otcem se stal samec Hugo. „Lachtanka“ nazývaná Amalia se vzorně vykrmuje mateřským mlékem a sbírá síly pro svou první plavbu v bazénu. Mladí lachtani se totiž rodí výhradně na břehu a plavání se musejí od své matky teprve naučit. Prozatím si vycházek venku užívá mládě v bezpečí vlastní ohrádky.
Dva nové obyvatele přivítal i výběh žiraf, který spolu s nimi obývají zebry bezhřívé (Equus quagga borensis). Zebří samičce Koře a hřebci Indymu se v noci na počátku srpna narodila malá samička nesoucí jméno Candy. Jedná se o druhé mládě tohoto poddruhu zebry Chapmanovy narozené v ZOO Liberec od roku 2006, kdy se s jejich chovem začalo.
Jen o pár dní dříve přišla na svět malá samička žirafy Rotschildovy (Giraffa camelopardalis rotschildi). Potomka samice Twigy a samce Mikea bude životem provázet jméno Anastasia. Výška malé samičky činí 170 cm a hmotnost 60 kg. Na svět přišla tak, jak tomu u žiraf bývá pokaždé – pádem z výšky téměř dvou metrů přímo na podlahu. A stejně jako všechny zdravé žirafy i liberecká samička několik desítek minut po porodu srdnatě poskládala kymácející se nohy, postavila se a posléze se i napila mateřského mléka od své matky. Na videozáznam jedněch z prvních krůčků žirafí slečny i na záznam porodu jiného mláděte z roku 2014 se můžete podívat zde:
Pro úplnost dodejme, že k úspěšným letním odchovům se řadí i ovce kruhorohá Galia, sameček buvolce běločelého Hamisi a mláďata surikat. Přijďte se na ně podívat, jistě vás svým skotačením pobaví!
Zdroje:
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…