Ptáků imitující zvuky je docela dost. Papoušci patří určitě mezi nejznámější, ale mezi elitu beze sporu patří lyrochovost nádherný (Menura novaehollandiae), anglicky Superb Lyrebird. Vedle imitace zvuků jiných ptáků zvládá i další.
Představte si jednu zcela obyčejnou situaci. Jste milovníci cestování a rozhodnete se, že se vydáte na místo, kde budete moci spatřit přírodu v celé její kráse a v celé její rozmanitosti. Do Austrálie. Vše se vydařilo, přípravy skončily a vy konečně vkročíte na půdu této prazvláštní země. Trochu se otřepete a pak se konečně vydáte na první procházku.
Nadšení je veliké, oči jen hltají tohle a pak zase támhleto a spoušť fotoaparátu cvaká a cvaká. Ale pak se zděšením zjistíte, že najednou cvaká nějak moc. Dokonce i v čase, kdy fotoaparát nedržíte v ruce. Zkontrolujete ho, zapnete a zase vypnete a necháte být. A pak se začnou ozývat ptáci. Jsou všude. A těch druhů! Zase propadnete té kráse a na podivné chování fototechniky zcela zapomenete. Ovšem až do chvíle, kdy se ozve motorová pila. To zpozorníte znovu. A ještě znovu ve chvíli, kdy se okolím rozezvučí autoalarm! Ale sakra, vždyť jste autem nepřijeli! Tak co se to tu u všech zvířecích druhů děje?
A pak ho uvidíte. Nenápadného, asi jeden metr dlouhého ptáka, který na první pohled vypadá trochu jako náš starý dobrý známý: bažant. Jen jeho ocas je trochu delší a jeho pera připomínají lyru. A právě podle toho dostal i svůj název. Lyrochvost nádherný. Ač se to možná na první pohled nezná, to on byl původcem všech zvuků, které jste slyšeli před malou chvíli. Tento ptáček je totiž schopný napodobit jakýkoliv zvuk, který slýchává častěji. Většinou je ale plachý a rád se schovává v hustém podrostu, ovšem někdy ho můžete vidět i v blízkosti lidských obydlí. To proto můžete slyšet i takové zvuky, jako dětský pláč a křik ve chvílích, kdy žádné děti kolem nejsou.
Nikdo přesně neví, jaký význam napodobování zvuků má. Vše to dokonce ještě víc komplikuje i to, že lyrochvost své písně často kombinuje i s neméně zajímavým tanečním vystoupením. Že by šlo opět hlavně o to, jak se předvést před samičkou? Nebo je tento ptáček skutečným aktivně tvořícím umělcem?
Nu, posuďte sami. Vezměte si šálek dobrého čaje, usedněte a vychutnejte si část z lyrochvostova repertoáru.
A ještě jedno video, které lyrochvost natočil Davidu Attenboroughovi k jeho 90. narozeninám:
Zdroj: BBCWorldwide, YouTube.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…