Mořské hvězdice zdecimované zákeřnou nákazou se opět vracejí

Dobrá zpráva do nového roku přichází od západního pobřeží Ameriky. Tamní hvězdice, které v mořích prakticky vymizely po nákaze chorobou zvanou „goo disease“, se podle posledních pozorování pomalu vracejí zpátky.

Mořské hvězdice na západním pobřeží severní Ameriky téměř vymýtila agresivní choroba. | Flickr.com

Zabiják hvězdic ze zámoří

„Goo disease“ pravděpodobně není nic, co by zajímalo běžného Evropana. V Americe ale tuto podivnou chorobu dobře znají přinejmenším potápěči a milovníci mořského života. Pokud poněkud zvláštní výraz „goo“ přeložíme do češtiny, lze jej opsat jako „mazlavou hmotu“, případně využít ne zrovna slušný, leč přiléhavý název „sajrajt“. A hned je nám jasné, co se asi s překrásnými hvězdicemi po nákaze stane… „Goo disease“, známá též pod vědeckým jménem „sea star wasting syndrom“ se objevila v roce 2013 a od té doby zahubila miliony hvězdic při východním pobřeží Pacifiku.

Na povrchu těchto ostnokožců se objevují poškození tkáně, která postupně vedou ke kompletnímu rozpadu jejich těl. Nákaza se poté šíří paprsčitě na všechny hvězdice v okolí znetvořeného jedince. Vlna choroby postupovala od Britské Kolumbie směrem k Mexiku a nechávala za sebou jen prázdné útesy.

Částečně rozpadlá hvězdice umírající na chorobu „sea star wasting syndrome“. | Zdroj: Flickr.com

Naděje v mladé generaci?

V současnosti se však nově objevují hvězdice na místech, z nichž v přechozích letech téměř vymizely. V okolí jižní Kalifornie se zónách zaplavovaných přílivem opět nacházejí nové hvězdice velké přibližně jako lidská dlaň. Darryl Deleske, akvarista z mořského akvária v San Pedro, k tomu podotýká: „Vracejí se, což je skvělé. Je to obrovská změna, ještě před několika lety tady nebyla žádná. Potápěl jsem se až u Kanady a hvězdice cíleně hledal, ale nenašel jsem jedinou.“

Hvězdice zvaná „sunflower starfish“ připomíná slunečnici. |Zdroj: Flickr.com

Podivnou událostí se samozřejmě zabývali i místní vědci, v popředí s týmem z University of California. Přesto není příčina sledované epidemie zcela jasná, pravděpodobně se ale jedná o virovou infekci či bakteriální nákazu. Poprvé byla choroba zaznamenána na hvězdicích druhu Pisaster ochraceus, postupně se ale rozšířila i na jiné druhy hvězdic.

Masový úhyn pozorovali potápěči například u „slunečnicové“ hvězdice Pycnopodia helianthoides. Podle vědců se navíc podobné epidemie vyskytují pravidelně – „wasting syndrom“ byl dokumentován už v 70., 80. a 90. letech. Dosud však nikdy v takovém měřítku, jako v nadcházejícím miléniu. A také ne v takovém geografickém rozsahu.

Takto by měla vypadat zdravá „okrová“ hvězdice – Pisaster ochraceus. | Zdroj: Wikimedia Commons

Nezbývá než doufat, že nová generace mořských hvězdic, která opět osidluje pobřeží, bude znatelně odolnější než ty předchozí. Přestože se snad podle posledních pozorování populace hvězdic v oblasti pomaličku zotavuje, půvabná mořská stvoření ještě nemají vyhráno.

Zdroje: Livescience.com

 

(Zobrazeno celkem 559-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..