Novinky

Na Bajkalu umírají desítky tuleňů. Pravděpodobně hlady

Published by
Nikola Sedloňová

U nejhlubšího jezera na světě v těchto dnech dochází k tragédii v populaci tuleňů bajkalských. Tento nejmenší druh tuleňů zde umírá po desítkách. Zatím bylo zaznamenáno více než 130 případů úmrtí. Podle Alexeje Kalinina, prokurátora specializujícího se na ochranu životního prostředí, tuleni pravděpodobně hynou hlady. Uvedl to s odvoláním na poznatky expertů, kteří situaci u Bajkalu zkoumají.

Populace tuleňů bajkalských nyní čítá zhruba 130 000 jedinců. | Zdroj: Wikimedia Commons

Největší úhyn tuleňů bajkalských za posledních 30 let je způsobem pravděpodobně nedostatkem potravy. Turisté v posledních dnech objevili u Bajkalu desítky mrtvých těl těchto zvířat, původně však bylo záhadou, proč k tak masovému úhynu dochází – mrtví tuleni na tělech nemají ani střelná zranění, ani stopy sítí či jiné znaky toho, že by se je snažili ulovit pytláci.

Pravděpodobnou příčinu tragédie, tedy vyhladovění, určila až pitva. „Kompletně jsme prozkoumali břehy v oblasti. Uhynulá zvířata byla všechna hladová – v žaludcích neměli v době smrti potravu,“ řekl prokurátor specializovaný na ochranu životního prostředí Alexej Kalinin agentuře Interfax. Nedostatek potravy podle něj mohl být způsoben výrazným vzrůstem počtu tuleňů bajkalských. Jejich momentální vymírání tak možná znamená přirozenou regulaci jejich populace. Kalinin také uvedl, že podle místních v oblasti výrazně ubylo ryb, tedy přirozené potravy tuleňů.

Nejedná se o mor

Experti hodlají v průzkumu příčin tohoto jevu nadále pokračovat. Místní náčelník veterinární správy totiž tvrdí, že je potřeba „prozkoumat celý potravinový řetězec“, tedy i zjistit, zda důvodem úhynu nemohou být například toxické látky v tělech ryb. Bude se zkoumat také možnost infekční nemoci. Laboratorní testy však už podle úřadů vyloučily domněnku, že by se mohlo jednat o návrat moru, který postihl tuleně před 30 lety.

V posledních letech vzrostla populace tuleňů bajkalských na 130 000. Bajkal však v poslední době čelí celé řadě problémů – jezero je znečišťováno odpadními vodami a fosfáty, šíří se zde řasy, což má za následek i velký úbytek ryb. Toto jezero bylo nařazeno na seznam světového dědiství Unesco v roce 1996. Obsahuje téměř pětinu sladké vody na Zemi a obývá ho zhruba 3600 druhů živočichů a rostlin. Velká část z nich navíc žije jenom v této oblasti.

Zdroj: Daily Mail, České noviny

Nikola Sedloňová

Recent Posts

V Americe se narodila vzácná žirafa. Chybějí jí skvrny.

Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…

8 měsíců ago

Proč mají pavouci osm nohou?

Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…

9 měsíců ago

Dlouhý život – výsada kliďasů a řádových sester

V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…

11 měsíců ago

Prvním opylovačem mezi obojživelníky může být brazilská žabka

Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…

12 měsíců ago

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o žížalách (ale báli jste se zeptat)

Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…

12 měsíců ago

Opravdu mají myši rády sýr?

Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…

1 rokem ago