Na Bajkalu umírají desítky tuleňů. Pravděpodobně hlady

U nejhlubšího jezera na světě v těchto dnech dochází k tragédii v populaci tuleňů bajkalských. Tento nejmenší druh tuleňů zde umírá po desítkách. Zatím bylo zaznamenáno více než 130 případů úmrtí. Podle Alexeje Kalinina, prokurátora specializujícího se na ochranu životního prostředí, tuleni pravděpodobně hynou hlady. Uvedl to s odvoláním na poznatky expertů, kteří situaci u Bajkalu zkoumají.

Populace tuleňů bajkalských nyní čítá zhruba 130 000 jedinců. | Zdroj: Wikimedia Commons

Největší úhyn tuleňů bajkalských za posledních 30 let je způsobem pravděpodobně nedostatkem potravy. Turisté v posledních dnech objevili u Bajkalu desítky mrtvých těl těchto zvířat, původně však bylo záhadou, proč k tak masovému úhynu dochází – mrtví tuleni na tělech nemají ani střelná zranění, ani stopy sítí či jiné znaky toho, že by se je snažili ulovit pytláci.

Pravděpodobnou příčinu tragédie, tedy vyhladovění, určila až pitva. „Kompletně jsme prozkoumali břehy v oblasti. Uhynulá zvířata byla všechna hladová – v žaludcích neměli v době smrti potravu,“ řekl prokurátor specializovaný na ochranu životního prostředí Alexej Kalinin agentuře Interfax. Nedostatek potravy podle něj mohl být způsoben výrazným vzrůstem počtu tuleňů bajkalských. Jejich momentální vymírání tak možná znamená přirozenou regulaci jejich populace. Kalinin také uvedl, že podle místních v oblasti výrazně ubylo ryb, tedy přirozené potravy tuleňů.

Nejedná se o mor

Experti hodlají v průzkumu příčin tohoto jevu nadále pokračovat. Místní náčelník veterinární správy totiž tvrdí, že je potřeba „prozkoumat celý potravinový řetězec“, tedy i zjistit, zda důvodem úhynu nemohou být například toxické látky v tělech ryb. Bude se zkoumat také možnost infekční nemoci. Laboratorní testy však už podle úřadů vyloučily domněnku, že by se mohlo jednat o návrat moru, který postihl tuleně před 30 lety.

V posledních letech vzrostla populace tuleňů bajkalských na 130 000. Bajkal však v poslední době čelí celé řadě problémů – jezero je znečišťováno odpadními vodami a fosfáty, šíří se zde řasy, což má za následek i velký úbytek ryb. Toto jezero bylo nařazeno na seznam světového dědiství Unesco v roce 1996. Obsahuje téměř pětinu sladké vody na Zemi a obývá ho zhruba 3600 druhů živočichů a rostlin. Velká část z nich navíc žije jenom v této oblasti.

Zdroj: Daily Mail, České noviny

(Zobrazeno celkem 183-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..