V prvním díle naší reportáže z Motýlária Votice jsme se věnovali ptačím rezidentům přilehlé záchranné stanice, zahradnímu biotopu a odchovně baboček pavích ok. Nyní se s námi podíváte do stepního a lučního biotopu a na výstavu Krása motýlích křídel.
Kousek od odchovny začíná stepní biotop – suché, teplé a slunečné prostředí s trávami, kvetoucími rostlinami a skalkami. „Vytvořit step bylo docela náročné, museli jsme sem navézt dva kamiony vápencové hlíny z lomu u Petrovic. Stepní biotop jsme osázeli suchomilnými druhy, jako je například hadinec nebo třezalka, pak se k nim přidal vlčí mák,“ doplňuje Zadražil.
Ze stepi míříme do lučního biotopu, kde potkáme ohniváčky i bělásky. „S údržbou louky máme spoustu práce – v některých místech se potýkáme s agresivním plevelem. Musíme si dávat pozor, abychom tu pak neměli plevelový biotop,“ dodává Pavel Zadražil s úsměvem.
Opouštíme prostor vlastního motýlária a pokračujeme ke klecím s dalšími pacienty záchranné stanice – uvidíme například kunu skalní či spící mláďata veverek; poslední voliéru obývají drobní pěvci a křepelky. „Veverky snad budeme moct vypustit do volné přírody. Holky s nimi měly spoustu práce – ze začátku k nim musely vstávat každé dvě hodiny a krmit je,“ vypráví Zadražil.
Poté už vstupujeme do budovy s výstavou fotografií Krása motýlích křídel od Marka Vojtíška, Marka Zlatníka, Petra Jana Juračky a Jana Macka. Na snímcích v přízemí budovy je zachycena rozmanitost českých motýlích druhů na detailních záběrech. V prvním patře výstavy se zblízka seznámíme se šupinkami – okem neviditelnými drobnými útvary pokrývajícími motýlí křídla. Právě díky strukturálním a pigmentovým šupinkám jsou křídla motýlů barevná. Snímky šupinek byly pořízeny skenovacím elektronovým mikroskopem nebo metodou skládané světelné mikrofotografie.
Prohlídka je u konce. Loučíme se s Pavlem Zadražilem, který nás ochotně provázel, i se zvířecími a motýlími obyvateli. Z motýlária si odnášíme nejen krásný zážitek s motýly, ale i jistotu, že projekt spravují lidé, kteří jsou pro něj opravdu zapálení a budou ho s nadšením rozšiřovat a zlepšovat.
Motýlárium je otevřeno v červenci a v srpnu od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 17 hodin. V září bude veřejnosti přístupno každý víkend či státní svátek od 10 do 17 hodin. Vstupné je 40 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma.
Doposud bezejmenná samička žirafy s netypickým hnědým zbarvením přišla na svět v Brights Zoo ve státě Tennessee.…
Tělo hmyzu je uspořádáno do segmentů a ve většině případů nese tři páry kráčivých končetin.…
V jak dlouhý život můžeme doufat? Co vše jeho délku ovlivňuje? Jaké je kostrukční maximum,…
Hmyz opylující květiny přijde nám, lidem, zcela v pořádku. Kolibříky - ptačí opylovače - jsme…
Schválně si zkuste odpovědět na pár „jednoduchých“ otázek. Například… má žížala hlavu? Jak přijímá potravu?…
Odpověď je na první pohled jednoduchá. Samozřejmě ano, proč by neměly. Myši snědí leccos, od…