Na návštěvě v motýláriu – 1. část

Za krásného počasí se řada z nás vypraví do přírody nebo do zoo. My jsme se podívali do Motýlária Votice – nového projektu společnosti Ochrana fauny ČR, který poukazuje na rozmanitost motýlích druhů na našem území i na jejich úbytek v posledních desetiletích.

babočka paví oko

Babočky v odchovně motýlária hodují na vodním melounu. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Do Votic dorazíme kolem jedenácté dopoledne. Je teplo, slunečno – ideální letní den. Směr pouze tušíme, místní nám ochotně poradí, kudy se dát. Za okamžik už procházíme branou do votického motýlária.

babočka paví oko

Síťovinou je přikryta pouze odchovna, zbytek motýlária je otevřený. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Nejprve se seznamujeme s ptačími obyvateli

Krátce po příchodu se nás ujímá Pavel Zadražil, hlavní zahradník a správce motýlária. Prohlídka začíná u voliér ptačích pacientů záchranné stanice společnosti – vidíme zde puštíky, kteří mají trvalé následky po srážce s auty, káňata, která doplatila na setkání s dráty elektrického vedení, a také kavku Karla. „Kavku jsme odchytili, protože ve městě obtěžovala lidi – strhávala ženám sluneční brýle a náušnice. Na lidi je zvyklá; zřejmě ulétla nějakému chovateli. Občas ji slyším říkat ‚pocem, Karle!‘, a tak jí říkám Karel,“ vypráví Zadražil.

V přilehlé záchranné stanici se starají také o zraněné výry. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Kromě těchto pacientů je zde i krásný výr velký a pár havranů. Místní ptačí rezidenty bohužel svoboda pravděpodobně nečeká – v přírodě by kvůli svým handicapům či fixaci na lidi nepřežili. Zaměstnanci stanice a motýlária se jim ale věnují a snaží se jim vybudovat hezké prostředí, v každé voliéře například najdeme i živý stromek.

moták pochop

Jedním z ptačích pacientů stanice je moták pochop. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Motýlárium je otevřené motýlům zvenčí

Poté už vstupujeme do samotného motýlária. Kovové konstrukce někdejších skleníků nyní vymezují otevřený prostor beze skel, v němž jsou vytvořeny biotopy typické pro českou krajinu – louka, step, mokřad s tůní a zahrada. V zahradní části najdeme bylinky i okrasné květiny, které mají jedno společné – vábí motýly. „Ta rostlina u vchodu je komule Davidova, také se jí říká letní šeřík. Motýli ji mají obzvlášť rádi,“ vysvětluje Pavel Zadražil. Kromě květin tu nalezneme i součásti zahrady, kde se zvlášť daří hmyzu – starý kmen stromu, hmyzí hotel a kamennou zídku.

plamenka (flox)

Floxy by v zahradě neměly chybět – ocení je i motýli. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Po prohlídce zahradní části se přesouváme k jezírku, které si oblíbily žáby. Poblíž jezírka roste pcháč bahenní – nepříliš vzhledná, ale motýly vítaná rostlina, kolem níž poletuje babočka admirál.

motýlárium Votice - odchovna

Babočky na nás i odpočívají.
Kredit: © Redakce ZOO Magazín

V odchovně se s motýly setkáme zblízka

Potom nás pan Zadražil zavede do odchovny, kde můžeme zblízka pozorovat kukly i dospělce babočky pavího oka. „Bílé kukly jsou už vylíhlé. Ty, které jsou úplně černé, nebo mají skvrny, byly napadeny parazity a motýli se z nich už nevylíhnou. Problémy nám dělají třeba lumčíci, kteří se protáhnou síťovinou a pak škodí housenkám,“ popisuje Zadražil nesnáze s odchovem tradičního českého motýlího druhu.

V odchovně musíme dávat pozor, kam šlapeme – babočky jsou totiž všude. Naše přítomnost je zjevně nijak zvlášť neruší, některé si na nás i sedají. „Do budoucna plánujeme odchov dalších baboček, třeba babočky kopřivové. V odchovně budou moct dospělci přezimovat,“ říká Zadražil. Na českém území zimují jen některé druhy motýlů – babočky paví oka a kopřivové mezi tyto druhy patří na rozdíl od babočky admirála, který v zimě migruje na jih.

babočka paví oko - kukly

Motýlí kukly musejí být chráněny před parazity. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

V síťovaném stanu babočky hodují na nakrájeném vodním melounu. „Meloun je hodně sladký, motýli milují fruktózu,“ komentuje správce. Obyvatelé odchovny jsou zjevně při chuti.

babočka paví oko

Babočky mají rády sladkou melounovou šťávu. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Při odchodu z odchovny musíme zkontrolovat, zda na nás nějaký motýl nezůstal – někteří z nich si nás totiž vybrali jako vhodná místa k odpočinku. Jemně tedy setřásáme ty nejvytrvalejší babočky a přesouváme se do prostoru stepního biotopu.

Pokračování příště

Motý­lárium Votice je ote­vřeno v čer­venci a v srpnu od pon­dělí do pátku od 9 do 17 hodin, o sobo­tách, nedě­lích a svát­cích od 10 do 17 hodin. V září bude veřej­nosti pří­stupno každý víkend či státní svá­tek od 10 do 17 hodin. Vstupné je 40 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..